A nemzetközi kilátások aggasztóak, a gazdaság recesszióban van, és az EU-források lehívásának gyorsítása is kétséges, a forrásvesztés ma már reális esély. A banki finanszírozási feltételek tovább romlanak. Az állami szerepvállalás mértéke és formája terén nagy a bizonytalanság, és súlyosan torzítja a gazdaság viszonyait a korrupció is. „Azok nyernek tendert, azok tudnak üzletet csinálni, akik adott esetben nem hatékonysági, hanem más eszközökkel tudják ezt elérni” – mondta. A vállalkozóknak pedig nem is az a legfontosabb, hogy éppen mennyi a forintárfolyam, hanem az, hogy kevésbé ingadozzon.
A három legfontosabb kérdés a kiszámíthatóság, a bizalom és a jogbiztonság. Ha e három közül valamelyik meging, akkor az nehezen visszaállítható károkat okoz.
Hiú remény azonnali változásban reménykedni, ha az üzleti klíma javításáról van szó – emelte ki. Lehetnek ugyan gyors, rövid távú lépések, de a hosszú távú reformok az igazán fontosak. Kiemelte azt is, hogy a hangulat javítása nem csak állami feladat, a bankoknak, kamaráknak, érdekvédelmi szervezeteknek ugyanígy megvannak a saját lehetőségeik a maguk területén.
Nagyon sok gazdasági szereplő érzi úgy, hogy az állam nem tudja, mit akar velük kezdeni. Lehet pedig arról vitázni, hogy milyen és mennyi állami szerepvállalás a jó, vannak eltérő vélemények, de a bizonytalanságnál nincs rosszabb – mondta. Fel kell gyorsítani az EU-pénzek lehívását is. Gyakran megesik, hogy a vállalkozó megnyert egy pályázatot, de nem tudja benyújtani a számlát. 40-50 különféle igazolást kellett benyújtani – hozott példát saját cégétől László Csaba. Ez pedig olyan bürokratikus akadályverseny, amin nem mindenki tud végigmenni.
A hosszú távú feladatok közül a legfontosabb az adóreform, a bürokrácia csökkentése, az állam gazdasági és közhatalmi szerepének merev elválasztása, és az üzleti környezet fejlesztése. Szintén sokat számíthat a tempó lassítása, és az érintettek bevonása a döntésekbe.
Saját miniszteri időszakára László Csaba úgy emlékezett vissza: utólag látja, mennyi mindent csinált, amik mellett foglalkozni kellett volna a bürokrácia csökkentésével is. „Akkor éppen költségvetést csináltunk, meg adótörvény volt, meg két-három devizaválságot kellett túlélni. Nemhogy fél napot rászánni, öt percet se maradt idő.”
A verseny, mint érték, sokkal fontosabb kéne, hogy legyen – emelte ki. Ennek állatorvosi lova szerinte a húsipar. Fel kell gyorsítani az igazságszolgáltatást, professzionális jogalkotással írni a szabályokat, és sikeresebb nemzetközi gazdasági diplomáciára is szükség volna.
Világgazdaság Online-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.