Az amerikai kormány tucatnyi külföldi cég, köztük a kínai Poly Technologies Inc. esetében látta bizonyítottnak, hogy Észak-Koreával, Szíriával és Iránnal "illegális kereskedést" folytattak. Ezért azzal bünteti az érintett cégeket, hogy két évig nem léphetnek kapcsolatba az amerikai kormánnyal, illetve nem vásárolhatnak amerikai katonai eszközöket.
"Az Egyesült Államok belföldi törvényei alapján hozott szankciójával súlyosan sérti a nemzetközi kapcsolatok irányadó normáit és Kína érdekeit" - állapította meg ezzel kapcsolatban a kínai külügyminisztérium. Hua Csun-jing szóvivő határozott tiltakozásának adott hangot, egyben felszólította Washingtont a döntés visszavonására.
Hua Csun-jing azt hangoztatta, hogy országa tartja magát a tömegpusztító fegyverek elterjedését akadályozó nemzetközi egyezményekhez, s ezek szellemében exportját is szigorúan ellenőrzi.
A Poly Technologies, a legnagyobb hadiipari kereskedelmet bonyolító három kínai nagyvállalat egyike, alaptalannak nevezte az ellene felhozott amerikai vádakat.
"Sosem segítettünk egyetlen országot vagy területet sem abban, hogy kifejlesszen tiltott fegyvereket, nem exportáltunk vagy ígértük, hogy szállítunk olyan fegyvereket vagy technológiát, amelyeket az ENSZ Biztonsági Tanácsa határozatban tilt" - közölte a vállalat kedden.
Washington nem részletezte a szankciók bejelentéséről szóló, hétfőn kiadott közleményében, hogy a kínai nagyvállalat konkrétan mit követett el. Csupán annyit közölt, hogy a cég megsértett több, a tömegpusztító fegyverek fejlesztését és elterjesztését megakadályozni hivatott nemzetközi megállapodást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.