A program egy 2013-16 közötti kitekintést tartalmaz. A program szerint 2013-ban újraindul a gazdaság növekedése, és 3 százalék alatt lesz a magyar a költségvetési hiány. Ehhez nincs szükség kiegészítő intézkedésekre - mondta el Varga Mihály.
Az államadósság növekedése megállt, a hiány évről évre egyre kisebb, és a munkanélküliség növekedését is meg tudtuk állítani - hangsúlyozta Varga. "Azon kell dolgoznunk, hogy növekedjen a gazdaság – erre koncentrál a konvergenciaprogram is."
Szerinte négy tényező miatt fog növekedni a gazdaság. Az egyedi tételek korrekciója (a tavalyi kedvezőtlen mezőgazdasági év volt), a mezőgazdaság 0,4 százalékkal tudja javítani a növekedést. A külső kereslet élénkülhet, vagyis a nettó export növekedhet, mondta Varga. Az államháztartásban kedvező folyamatok indultak el. A tavalyi 2 százalékos deficit azt mutatja, hogy egyensúlyi állapotban van a gazdaság, és ki tudunk kerülni a túlzottdeficit-eljárás alól. A hitelbővítő programok is segíteni fogják a növekedést. Az MFB-nél, Az Exim Banknál is elindult egy program, valamint az MNB is beindít egy 250 milliárdos hitelbővítési programot.
Tavaly ősszel még 0,9 százalékos növekedést vártunk, most 0,7 százalékos bővüléssel számolunk, ismertette a fő számokat Varga. Jövőre 1,9, 2015-ben 2,3, utána pedig 2,5 százalékos GDP-növekedéssel számolnak.
A költségvetési hiány 2,7 százalék lehet idén és jövőre is. Az államadósság 78,1 százalék lehet idén az év végén, ami 73,5 százalékra csökken 2016-ra. Ez a pálya tartható, és összhangban van az Alkotmány irányelveivel.
Korábban 5,2 százalékos inflációt vártunk 2013-ra, most 3,1 százalékot várunk, főleg a rezsicsökkentés miatt. Jövőre 3,2, utána pedig két évig 3 százalék lehet a pénzromlás üteme.
A 299,4 forintos euró/forint várakozást is revideálták, 293,1 forintos inflációval számolnak most. A munkanélküliség 10,7 százalékra csökkenhet az év végére.
A CDS-felár csökkenhet az év végére, és a kamat is alacsonyabb lehet – hívta fel a figyelmet.
Vannak kockázatok
A tavaly őszi intézkedések elegendők voltak ahhoz, hogy 3 százalék alatt legyen idén a hiány. A pénzügyi tranzakciós illetékből kevesebb bevétel folyik be, ez negatív bevételi kockázatot jelent. Az Európai Bizottság nem hagyta jóvá a fordított áfát a sertéságazatra, ami a gazdaság fehérítését érintette volna. Kevesen választották a kivát és a katát, ez azonban egy pozitív kockázat, vagyis mivel kevesen léptek át, így több pénzhez juthat a büdzsé. Mivel egyszerre bér és nyugdíj nem fizethető, így ez is pozitív kockázat.
Az IMF szál elvékonyodott, amiből 100 milliárdot vártak még korábban, azonban az alacsonyabb kamatpálya miatt semleges hatása van annak, hogy nem lett megállapodás. Az önkormányzati gazdálkodás javult.
A GDP 1,3-1,4 százalékát kitevő tartalék a kockázatok figyelembevételével csökkenhet, de még mindig marad 0,6 százalék körüli tartalék. Az államháztartás stabil, a tartalék pedig elég a kockázatok kezelésére – összegezte.
A tranzakciós adóból 80 milliárddal kevesebb folyhat be – jelezte újságírói kérdésre. Azzal számolunk, hogy az államigazgatási körben a tervezett tranzakciós illeték be fog folyni – válaszolta a Világgazdaság kérdésére Varga.
Mivel az elmúlt két évben 3 százalék alatt volt a hiány, és ebben az évben is alatta lesz, megvan az okunk azt feltételezni, hogy kikerülhetünk a 2004 óta tartó túlzottdeficit-eljárás alól – mondta a Világgazdaság kérdésére Varga. Brüsszel egy kicsit „túlvágatott” a magyar költségvetésen tavaly. Abban bízunk, hogy az Európai Bizottság belátja, hogy számunkra fontos a hiánycél tartása, és megszünteti az eljárást – hangsúlyozta lapunknak arra a kérdésére, hogy kikerülhetünk-e az eljárás alól további intézkedések nélkül is.
Ami a hátrányunk volt, most az előnyünk – válaszolta az euró bevezetésével kapcsolatos kérdésre. Nem vagyunk annak a rendszernek a tagjai, ami újabb válságokkal gazdagodik – fejtette ki. Dublinban azt mondták a magyar kormánynak az elmúlt napokban, ne sopánkodjon, mert nem tagja az euróövezetnek, hanem örüljön, hogy vannak saját eszközei.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.