BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fogyasztás: megáll az esés?

Lassú fogyasztásbővülést és kemény béralkukat hozhat a reálbérek növekedése, de fordulatról még nem beszélhetünk. A hetvenes éveket idéző infláció miatti pozíciójavulás azonban idén megállíthatja a kereskedelmi forgalom hat éve tartó esését

A bruttó átlagkeresetek 2,9, a családi kedvezmény figyelembevétele nélkül számított nettó átlagkeresetek 4,2 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit az idei év első három hónapjában, amikor a bruttó átlagkereset 225 600 forint volt – közölte tegnap a KSH. Mindez a nagyon alacsony inflációval párosulva 1,3 százalékos reálbér-növekedést jelent az első negyedévben.

Márciusban a növekedés még kifejezettebb, itt már 2 százalék feletti reálnövekedésről beszélhetünk. A hatás várhatóan nem pusztán ideiglenesen mutatható ki, az elemzők többsége arra számít, hogy idén éves szinten is alacsony, 2-2,5 százalék körüli inflációs rátára számíthatunk.


„Az adatok nagyjából visszaigazolják a saját tapasztalatainkat is, a bértárgyalások során a mi területeinken megkötött béralkuk átlagosan 4 százalék feletti emelésről szólnak” – nyilatkozta a Világgazdaságnak Pataky Péter. A Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) elnöke szerint a cél az érzékelhető reálbér-növekedés elérése lenne. „A 2 százalék körüli pozíciójavulás még inkább stagnálásnak érezhető, rendszerint 3–5 százalék körüli reálnövekedést éreznek meg a munkavállalók” – jelentette ki Pataky, aki szerint az adatok így is örvendetesek.


A még hátralévő bérmegállapodásokkal kapcsolatban az elnök kijelentette: a most megkötött bérajánlásnak megfelelően a konvergenciaprogramban szereplő 3,1 százalékos inflációnak megfelelő bérfejlesztést szeretnének elérni.


„Nyilvánvaló, hogy ezek az adatok nem erősítenek meg egy munkavállalói bérkövetelést” – nyilatkozta ezzel szemben Dávid Ferenc. A VOSZ főtitkára lapunknak elmondta: „lehetséges, hogy a bérajánlásban említett konvergenciaprogram 3,1 százalékos inflációs értékéhez kötött béremelés fölélövést jelent, hiszen a pénzromlás mértéke idén 3 százalék alatt lehet. Ebben az esetben a megállapodás nyertese a munkavállalói oldal” – fogalmazott a főtitkár. Dávid Ferenc ugyanakkor figyelmeztetett: „nem várható el, hogy minden vállalkozás ilyen mértékben emeljen a béreken, lesznek olyan munkáltatók ahol ennél kisebb fejlesztésre futja, vagy arra sem.”


„Való igaz, hogy a nettó keresetek nőttek az első negyedévben, a fogyasztási adatok viszont továbbra is csökkenést mutatnak. A reálbérek növekedése azonban előbb-utóbb meglátszik majd a kereskedelmi forgalmon is, jó eséllyel az élelmiszer-kereskedelemben” – mondta a Világgazdaságnak Vámos György. Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára szerint a fogyasztás bővülése ledolgozhatja az első negyedéves csökkenést, így az éves szinten stagnálást mutathat. Ha így lesz, azzal megáll a háztartások fogyasztásának 2007 óta tartó csökkenése – vélekedik Vámos György, aki szerint a kedvező forgatókönyvet még sok tényező írhatja felül. „Kérdés, hogy milyen új gabonaárakkal lehet számolni, az új zöldség- és gyümölcstermés milyen termékeknél milyen árcsökkenést hoz, és hogy mi lesz az üzemanyagárakkal” – fogalmazott a főtitkár.

Meglepetés várható?

„Az infláció az év egészében 2 százalék körül alakulhat, ez 2 százalék körüli reálbérjavulást vetít előre” – nyilatkozta a Világgazdaságnak Gárgyán Eszter. A Citibank régiós elemzője hozzátette: „Mindez valóban segítheti a fogyasztást, arra azonban nem számítok, hogy ez a GDP-ben húzóerőt jelenthet az idén, bár pozitív meglepetések forrása ugyanakkor lehet. Mindez azonban még nem látszik a kiskereskedelmi adatokban, a háztartások óvatosabbak. Javulást ez valószínűleg csak később eredményez majd a fogyasztásban, idén egyelőre csak a visszaesés tompulására lehet számítani” – fogalmazott Gárgyán Eszter, aki szerint fogyasztási fordulatról korai beszélni.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.