BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A kormány meghajolt Brüsszel akarata előtt

Az Európai Bizottság került ki győztesen a Budapest és Brüsszel közötti vitából: az alaptörvény több kritizált passzusának megsemmisítésére tett javaslatot a kormány. Erről Martonyi János külügyminiszter beszélt sajtótájékoztatón.

Kikerül az alaptörvényből az a passzus, amely szerint ha az államnak fizetési kötelezettsége lesz egy bírósági döntés miatt – legyen szó az Alkotmánybíróságról, az Európai Bíróságról vagy más nemzetközi testület döntéséről –, ennek finanszírozására adót lehet kivetni. Martonyi ezt azzal indokolta, hogy a bizottság kifogásolta, miért hivatkoznak külön az európai és más nemzetközi bíróságokra. Ehelyett a gazdasági stabilizációról szóló törvénybe iktatnak be egy rendelkezést, amelynek értelmében ha váratlan pénzügyi kötelezettsége támad az államnak, amelyre a költségvetés nem nyújt fedezetet, hozzájárulást szab ki.

Törlik azt a szintén bírált rendelkezést, amely az Országos Bírósági Hivatal elnöke számára lehetővé teszi egyes ügyek áthelyezését másik bíróságra. Ilyen áthelyezés történt a BKV vezetői elleni perben is, ami miatt Hagyó Miklós és ügyvédjei az Alkotmánybírósághoz fordultak. Ebben az ügyben még nem született döntés.

Az áthelyezés rendszerét a kormány korábban az egyes bíróságok eltérő leterheltségével indokolta. „Mivel egyes ügyek elhúzódása elfogadhatatlan, megfelelő szervezeti és szerkezeti átrendezéssel igyekszik megoldani a kormány a helyzetet” – közölte Martonyi, aki szerint a más tagállamokban is létező gyakorlattal kapcsolatos kifogás „arra volt alkalmas vagy látszott alkalmasnak lenni, hogy a magyar igazságszolgáltatás egészét érjék támadások – egyébként teljes mértékben alaptalanul –, és az igazságszolgáltatás függetlenségét vonják kétségbe”.

A választási rendszert ért kritikákat illetően a külügyminiszter azt közölte: nem veszik ki a korlátozások alól az európai parlamenti (EP) választási kampányokat, ennek szabályozása hasonló marad a magyar parlamenti választásokéhoz. A külügyminiszter szerint az Európai Bizottság annak ellenére érdeklődött, hogy azon az állásponton van, ez a kérdés nem tartozik az EU hatáskörébe.

Martonyi elmondta: a kormány javaslatait tartalmazó levelet pénteken adták át az uniós testületnek. A módosításokat beterjesztik a parlament elé, ezek elfogadása a külügyminiszter szerint az őszi időszakban várható.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.