BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

MNB: Nincs inflációs nyomás, hiszen alig nőnek a bérek

Két hete még azt gondoltam, hogy egy nagyon nyugodt előrejelzési fordulón vagyunk túl, ehhez képet az elmúlt hetek eseményei ezt a képet árnyalták – mondta el Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank közgazdásza az Inflációs Jelentés bemutatásán.

Arra számítottunk márciusban, hogy a 2012-es egyedi hatások korrekciója megtörténik, és az infláció 3 százalék alatt maradhat az előrejelzési horizonton, miközben visszafogott bérdinamikát és munkakeresletet várunk – idézte fel Virág Barnabás.

Az első negyedévben erős növekedési adatot vártunk, és így is lett: 0,7 százalékkal növekedett a GDP negyedéves szinten. A rövid távú indikátorok azt mutatják, hogy a növekedés folytatódhat, hiszen az építőipar, az ipar, és a kiskereskedelem is erősödött áprilisban – mondta a közgazdász.

Egy új mutatót dolgozott ki az MNB, amely a gazdasági alapfolyamatokat jelzi. Ez alátámasztja, hogy fenntartható lesz a növekedés, de az első negyedévnél mérsékeltebb lehet a kilábalás üteme – tette hozzá.

Az euróövezetben nem következett be fordulat, és idén recesszióban maradhat a zóna. Így a külső keresleti impulzus mérsékelt maradhat – ismertette. Ennek ellenére az exportban láttunk egy korrekciót az év elején, amit az autóipar vezetett.

Az exportszektorban változás tapasztalható (a járműipar felpörgött, az elektronika gyenge teljesítményt mutatott korábban).

A várt fordulat, stabilizálódás nem érzékelhető a lakáspiacon. A hitelezési feltételek továbbra is szigorúak a lakossági szegmensben.

A kiskereskedelem stabilizálódott, amiben fontos szerepe lehetet abban, hogy a lakosság reáljövedelme emelkedett. A nyugdíjak és a minimálbér emelése segíthette a folyamatot – vélte.

Összességében számottevő szabad kapacitások és negatív kibocsátási rés jellemzi a gazdaságot. A szabad kapacitások mind a belföldi, mind a külföldi szektorokban megvannak.

Az inflációs adatok az MNB-t is meglepték. A háttérben az állt, hogy az olajárak csökkentek, miközben az élelmiszerek alakulásában is kedvező pályát láthattunk. A maginfláció is továbbra is alacsony maradhat. A nyomott belföldi kereslet nagy árleszorító hatással bír. Az inflációs alapmutatók 1,5 százalék körül alakulnak, és a 3 százalékos céllal a 2 százalékos alapmutatók konzisztensek – ismertette Virág.

Ami jó hír, hogy nem csak az aktuális infláció kezdett el süllyedni, hanem az inflációs várakozásokban is alkalmazkodást látunk. A lakosság inflációs várakozása folyamatosan mérséklődött, mutatott rá.

Szavai szerint a versenyszféra rendszeres keresetei minimális mértékben változtak, vagyis béralkalmazkodás következett be, ami javíthatja az alacsony infláció középtávú fenntarthatóságát. A vállalatok áremelések helyett a bérdinamika mérséklésével próbálják helyreállítani jövedelmezőségüket – összegezte a folyamatokat.

A háztartások felé idén keresleti impulzust valósít meg a büdzsé, míg a vállalatok felé szigorítás jellemző. A lakossági hitelezésben szigorú feltételekre számít az MNB, de a vállalati hitelezésben a jegybank Növekedési Hitel Programja segítheti a kondíciók enyhülését. Virág szerint 30-40 százalékban új hiteleket vesznek fel a cégek a hitelprogram keretében.

A fogyasztás növekedését a munkaerő-piaci javulás hozhatja el, ami 2014-ben következhet be. A hitelprogram pedig leginkább jövőre indíthatja be a beruházásokat.

Idén 0,6 százalékkal, jövőre 1,5-re nőhet a GDP az MNB szerint. A nettó export vezetheti a növekedést idén, de jövőre már a belföldi keresleti tételek is segíthetnek – magyarázta Virág.

Az indirekt adóktól szűrt infláció az előrejelzési horizonton a 3 százalékos cél alatt alakul. A maginfláción kívüli tételek rövid távon csökkentik az inflációt, de középtávon is kisebb marad a historikus átlagnál a tétel növekedése.

A tranzakciós illeték emelése, valamint a dohány kiskereskedelmi árrésének emelése rövid távon növelheti az inflációt – tette hozzá Virág.

A költségvetési egyensúlyjavító program negatívan, de az NHP kedvezően hat a növekedésre jövőre.

Mit léphet az MNB?

A cél alatti infláció és a negatív kibocsátási rés a monetáris kondíciók lazítása felé mutatnak, de a törékeny pénzpiaci hangulat óvatosságot és a fokozatosság fenntartását indokolhatja – vélte Virág. Hozzátette, nem lehet megítélni, hogy a hangulat romlása egy rövidebb távú volatilitás, vagy egy trendszerű folyamat.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.