BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Oktatásügy: Zárolás miatt elbocsátás?

Várhatóan a bér- és járulékköltségek csökkentésével, vagyis elbocsátásokkal válaszolnak az egyetemek és a főiskolák a várható költségvetési zárolásokra. A HÖOK szerint egyes intézmények végét jelentheti, ha a kormány a felsőoktatás területén is ragaszkodik a korábban bejelentett lépéshez

Elbocsátások révén próbálják meg egyensúlyba hozni gazdálkodásukat a felsőoktatási intézmények, attól tartva, hogy a leutóbbi költségvetési zárolások után nem tudják majd finanszírozni működésüket. A túlzottdeficit-eljárás megszüntetéséhez szükséges döntés 17,25 milliárd forintos költségcsökkentést ír elő az Emberi Erőforrások Minisztériumának működési területén, ám arról még nincs döntés, hogy ebből mennyi jutna a felsőoktatásra. Annyi biztosnak tűnik, hogy többmilliárdos tételről lesz szó.

"Nincs arról információnk, hogy mekkora lesz a felsőoktatásra jutó elvonás, de számos intézménynél ma már az alapfunkciók ellátása került veszélybe” – nyilatkozta a Világgazdaságnak Kiss Dávid.  A Hallgatói Önkormányzatok Országos Szövetségének (HÖOK) tagja lapunknak elmondta: „nem egy intézmény esetében csúszik az ösztöndíjak kifizetése, a kollégiumokban pedig már napirenden van egyes közműszolgáltatások kikapcsolása amiatt, hogy a fenntartó intézmények komoly likviditási gondokkal küzdenek. A felsőoktatás egyes intézményei mára már túl vannak azon a ponton, hogy kezelni tudják adósságaikat, és rendben tudják fizetni számláikat” – fogalmazott Kiss Dávid, aki szerint a felsőoktatási intézmények egy része már most is a működőképesség határán egyensúlyoz.

Kiss Dávid utalt arra is, hogy a korábban ígért plusz állami források folyósítása és elosztása is felvet kérdéseket. Az idei költségvetés kialakításánál a megállapított 123 milliárd forintos állami támogatáson felül további 47 milliárd forintnyi célzott támogatásról tett ígéretet a kormány. Ennek része egy 10 milliárdos keret is, amely a 2009-2011-es uniós pályázatok önrészét állná, ám ebből eddig csak 3,9 milliárdot folyósított az állam. „Lassan történik az ígért források kifizetése, és látható, hogy nem feltétlenül a top egyetemek, illetve nem a legfegyelmezettebben gazdálkodók kapnak vissza ebből a legtöbbet” – fogalmazott az elnökségi tag.

Kiss Dávid hangsúlyozta: „a HÖOK emiatt továbra is fenntartja álláspontját, amely szerint a felsőoktatás zárolás alóli mentességéről szóló döntés meg kell hozni. Az oktatás olyan cél, amelybe invesztálni kellene, nem pedig elvonni onnan a forrásokat” – tette hozzá az elnökségi tag.

A Miskolci Egyetem a napokban jelentette be, hogy a pénzügyi megszorítások miatt csaknem ötven közalkalmazottat, elsősorban az oktató-kutató munkát segítő munkakörökben foglalkoztatott dolgozót kénytelen elbocsátani. Információink szerint a miskolci megoldás nem egyedi, és más intézmények is hasonló módon próbálják csökkenteni költségeiket. Ennek eredményeképp az egyetemek és főiskolák közül több is az elbocsátás révén megspórolt bér- illetve járulékköltség révén tervezik egyensúlyba hozni gazdálkodásukat.

Aggódnak a felsőoktatási dolgozók

A magyar állami felsőoktatási intézmények költségvetési támogatása jelentősen csökkent az elmúlt években, a legutóbbi, 2012 őszén végrehajtott összes országos zárolásnak aránytalanul nagy része – 15 százaléka – is az állami felsőoktatást érintette – közölte a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete (FDSZ) korábban. A szervezet szerint az intézményenk „a működőképesség határához érkeztek, egyesek már túl is vannak azon. Bármilyen további elvonás az alapfeladatok, az oktatási, kutatási kötelezettségek ellátását, valamint a bérek és ösztöndíjak kifizetését is veszélyeztetné a még jelenleg stabilnak mondott intézményekben is, illetve több helyen lehetetlenné tenné azt” – fogalmazott az FDSZ.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.