Az OECD szerint a fejlett országok jegybankjainak, különösen az amerikai Fed-nek folytatnia kell a laza monetáris politikát, hogy élénkítse a keresletet. Egy hirtelen fékezés ugyanis megállíthatja az élénkülést - figyelmeztetett a szervezet.
Már önmagában az a várakozás, hogy az Egyesült Államok lassít gazdaságélénkítési programján, megnövelte a hosszú lejáratú piaci kamatokat - a tízéves euróövezeti és amerikai államkötvények hozama a 2,4 illetve 1,6 százalékos idei mélypontról 3 százalék körülire emelkedett -, ami tőkekivonásra vezetett, ezzel pedig nyomás alá kerültek a feltörekvő országok valutái - mutatott rá az OECD. Az indiai rúpia és a brazil real május óta 15 százalékkal gyengült, a török líra, az indonéz rúpia és a dél-afrikai rand nagyjából 10 százalékot veszített az értékéből.
Miután a munkanélküliség továbbra is magas a világ nagy részén - az eurózónában több mint 11 százalék, az Egyesült Államokban csaknem 8 százalék -, a befektetőknek és a fogyasztóknak egyaránt alacsony kamatra és a laza monetáris politika révén könnyebben hozzáférhető hitelekre van szükségük - áll a jelentésben.
Ha az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed fokozatosan le is építi az államkötvény-vásárlásokat, az irányadó kamatot még hosszú időn át alacsonyan kellene tartania - írta az OECD. A Fed jelenleg 0,00-0,25 százalékos sávban tartja az alapkamatot.
Az OECD szerint az eurózónában is folytatni kell a konjunktúrát támogató pénzügyi politikát. Igaz ugyan, hogy az euróövezet kijött a recesszióból, de továbbra is ki van téve a pénzpiaci turbulenciának, többek között az államadósságok magas szintje és a bankszektor miatt. Az OECD szerint "sok euróövezeti bank tőke-ellátottsága nem kielégítő", és rossz kölcsönök terhét nyögi. A nem teljesítő kölcsönök aránya 2012 végén Spanyolországban meghaladta az 5, Portugáliában a 10 százalékot, Írországban csaknem 20 százalék, Görögországban pedig 28 százalék volt. A régió adott esetben magával húzhatja lefelé a globális növekedést - állapította meg a jelentés.
Az OECD előrejelzése szerint az év egészében a vizsgált nyolc ország - a G7-országok és Kína - közül egyedül Olaszországban lesz visszaesés, 1,8 százalékkal zsugorodik a gazdaság. Németországban 0,7 százalékos, Franciaországban 0,3 százalékos lesz a növekedés, míg az Egyesült Államokban 1,7 százalék, Kanadában 2 százalék. A japán gazdaság 1,6 százalékkal bővül, Kínában 7,4 százalékos növekedés várható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.