BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Embereket menthetnek meg: Kínának adott tanácsot Andor László

A munkavédelmi programok nemcsak emberéleteket menthetnek meg, hanem a kínai gazdaság fenntartható fejlődése szempontjából is fontosak – hangsúlyozta pekingi látogatásán Andor László. A hétfőtől csütörtökig négy napos hivatalos úton Kínában tartózkodó magyar uniós biztos a jövedelmi különbségek és a szociális feszültségek csökkentésének szükségességére is felhívta a kínai kormány figyelmét. A látogatás hozzájárul a novemberben sorra kerülő EU-Kína csúcstalálkozó előkészítéséhez.

A kínai emberi erőforrások miniszterével, Yin Weiminnel folytatott tárgyalásán Andor László korszakváltásként jellemezte a kínai kormány belső fogyasztást előtérbe állító új stratégiáját, amely a háztartások jövedelmének emelkedésével is együtt jár. Andor László kiemelte továbbá, hogy a kínai gazdasági és társadalmi modell fenntarthatóságához erősebbre kell fonni a szociális védőhálót, és jobban oda kell figyelni a jövedelmi és területi egyenlőtlenségekre, valamint a környezetvédelemre is. A szociális feszültségek csökkentéséhez hozzájárulhat a 2014-ben induló EU-Kína szociális reformprogram, amely a társadalombiztosítás kiterjesztését, illetve - a civil társadalom nagyobb szerepvállalásával - a szociális gondoskodás megerősítését célozza majd.

Andor László a kínai kormány tagjai közül találkozott továbbá Gong Pu Guanggal, civil ügyekért felelős miniszterhelyettessel és Xu Xianpinggel, a Nemzeti Fejlesztési és Reformbizottság (NDRC) elnökhelyettesével.

A munkahelyi biztonságért felelős kínai miniszterhelyettessel, Sun Huashannal folytatott megbeszélésén a biztos kiemelte, hogy az európai tapasztalatok alapján a munkakörülmények javítása gazdasági szempontok szerint is megéri. „A munkahelyi baleset- es egészségvédelem nemcsak emberéleteket menthet meg, hanem a kínai gazdaság termelékenységének, versenyképességének és fenntarthatóságának javításához is fontos” – hangsúlyozta Pekingben Andor László.

A magyar biztos egy helyi vasércbányába is ellátogatott, amelyben az utóbbi években uniós anyagi támogatással javították a munkahelyi biztonságot. A bányászat biztonságának javítása központi kérdésnek számít Kínában, mivel a bányabalesetek áldozatainak száma évente több ezerre tehető.

A magyar biztos a kínai reformfolyamatok gazdasági és szociális hatásait a Pekingben jelen lévő nemzetközi szervezetek (ILO, IMF, UNDP) képviselőivel és az EU-Kína Kereskedelmi Kamara vezetőivel is áttekintette. E megbeszéléseken kiemelt figyelmet kapott a vállalatok társadalmi felelősségvállalásának kérdése.

Andor László négy napos kínai programja alatt a tudományos élet vezető intézményeibe is ellátogatott. A pekingi Renmin Egyetemen előadást tartott az EU ifjúsági foglalkoztatási stratégiájáról, és megbeszélést folytatott az egyetem rektorával. A biztos látogatása utolsó napján, csütörtökön a Kínai Tudományos Akadémián tart előadást Európa szociális kihívásairól.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.