A III. negyedévben a mezőgazdaság hazai teljesítménye az előző évi alacsony bázist követően 27,6 százalékkal növekedett. Az ipar hozzáadott értéke 0,4, ezen belül a feldolgozóiparé 1,7 százalékkal emelkedett. A feldolgozóiparon belül a közúti járműgyártás területén volt a legnagyobb a növekedés, ennek hajtóereje az export-értékesítés volt.
A jelentősebb teljesítményű ágazatok közül a gyógyszergyártásban volt nagyobb csökkenés, az exportkereslet visszaesésének következtében. Az építőipar teljesítménye 7,3 százalékkal nőtt, ezen belül az épületek és az egyéb építmények építése egyaránt növekedett.
A KSH adatai szerint a harmadik negyedévben a mezőgazdaság 1,4 százalékponttal járult hozzá a gazdaság növekedéséhez az előző év azonos időszakához képest. Az ipar 0,2 százalékponttal segítette a gazdaság bővülését, amiben kulcsszerepe volt az autóipari kapacitások felfutásának, hiszen a feldolgozóipar 0,4 százalékpontos javulással járult hozzá a növekedéshez. Az építőipar az alacsony súlyával együtt is 0,2 százalékponttal segítette a GDP bővülését. A szolgáltatások tekintetében szintén 0,2 százalékpontos növekedésről számolt be a KSH, míg a termékadók kissé lefelé húzták a GDP-t a harmadik negyedben. Összességében úgy tűnik, hogy az 1,8 százalékos harmadik negyedéves növekedés döntő részét a jelentős ingadozást mutató, időjárásfüggő mezőgazdaság jó teljesítménye okozta; ugyanakkor a többi szektorban láthatóak a stabilizálódás, enyhe növekedés jelei.
A KSH szerint a szolgáltatások bruttó hozzáadott értéke együttesen 0,1 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. A kereskedelem, szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás hozzáadott értéke 0,3 százalékkal növekedett, ezen belül a kereskedelem teljesítményének bővülése kisebb mértékű, mint a szálláshely-szolgáltatás és vendéglátásé. A szállítás, raktározás ág teljesítménye 0,9 százalékkal, az információ, kommunikáció nemzet-gazdasági ág hozzáadott értéke 1,2 százalékkal emelkedett az előző év azonos negyedévéhez képest. A pénzügyi, biztosítási tevékenység teljesítménye 2,2 százalékkal csökkent.
A kis- és középvállalatoknak nyújtott kedvezményes hitelek következtében a vállalati hitelfelvétel enyhén bővült, azonban a lakosság esetében az olcsó lakáshitel-felvételi lehetőség ellenére is jelentősen mérséklődött a hitelek volumene.
A felhasználási oldalról nézve a háztartások fogyasztása kissé növekedett a harmadik negyedévben, ám a húzóerő a beruházások emelkedése volt, hiszen a bruttó állóeszköz-felhalmozás 1,5 százalékponttal segítette a növekedést. A készletváltozás ugyanakkor jelentősen, 0,8 százalékponttal lefelé húzta a gazdaságot. A nettó export a második negyedéves visszaesést követően 0,7 százalékponttal segítette a növekedést.
A KSH szerint GDP felhasználási oldalán a háztartások tényleges fogyasztása 2013 harmadik negyedévében nem változott az egy évvel korábbi szinthez képest. A tényleges fogyasztás összetevői között a legnagyobb arányt képviselő háztartások fogyasztási kiadása 0,1 százalékkal emelkedett. A háztartások fogyasztási kiadásán belül nagy súlyú kiadási csoportok közül a közlekedés, a vendéglátás, szálláshely-szolgáltatás, a szabadidő és kultúra, valamint az élelmiszerek esetén nőtt a volumen, a lakásszolgáltatások esetén pedig stagnált. Az élvezeti cikkek (szeszes ital, dohányáruk) és az egyéb szolgáltatások esetében erőteljes csökkenést mértünk – írta a KSH. A magyarok külföldi fogyasztása nagyobb mértékben csökkent, mint a külföldiek magyarországi fogyasztása. A kormányzattól kapott természetbeni juttatások mértéke 0,2 százalékkal csökkent, míg a közösségi fogyasztás 4,4 százalékkal meghaladta a korábbi szintet. Ezen folyamatok eredményeként a végső fogyasztás 0,6 százalékkal emelkedett az előző év hasonló időszakához képest.
A bruttó állóeszköz-felhalmozás az előző negyedévinél gyorsabb ütemben, 8,2 százalékkal növekedett. Mind az építési beruházások, mind a gép- és berendezés beruházások emelkedtek. Az ágazatok többségében növekedést mértünk. A nagy súlyú ágazatokat tekintve a feldolgozóipar és a kereskedelem, gépjárműjavítás beruházásai jelentős mértékben nőttek, az ingatlanügyleteké jelentősen csökkentek. A mezőgazdaság, valamint a víz- és hulladékgazdálkodás ágban erőteljes növekedés volt.
A Nemzetgazdasági Minisztérium a GDP-adatok kapcsán közölte, hogy "a legfrissebb, szeptemberi tényadatok alapján az ipar teljesítménye éves összehasonlításban 5,5 százalékkal növekedett, melyhez számottevően hozzájárult a közelmúltban kibővült autóipari kapacitások (Audi, Opel, Mercedes) felfutása". A szolgáltatások szektor több mint egy éven át tartó visszaesést követően most 0,1 százalékkal növekedett az előző év azonos időszakához képest – írták.
Világgazdaság Online-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.