– Az uniós forrásból a központi régióba kevés pénz fog jutni, a kormányzat pedig világossá tette, hogy a költségvetésből sem fogják visszapótolni a kieső EU-s összeget. Ha nem jönnek létre olyan kormányzati technikák, amelyek valamilyen módon segíteni képesek a központi régióban az innovációs és tudományos kutatási feltételeket, akkor komoly nehézségeink lesznek.
– Milyen túlélési stratégiát terveznek?
–A nemzetköziesítés az egyik legfontosabb célunk. Ez két dolgot jelent: az egyetem megpróbál külhoni hallgatókkal, külföldi kollégákkal dolgozni, illetve megkíséreljük kintről megszerezni azokat a forrásokat, amelyeket belülről nem tudunk. Itt nem csupán arról van szó, hogy nagyon jó pályázatot kell beadni, hanem lobbizni is kell. Ezek új feladatok elé állítanak minket. A másik lehetőség pedig az, hogy erősítjük a részvételeinket a nemzetközi konzorciumokban. Legutóbb bekapcsolódtunk a régió felsőoktatási intézményeit összefogó CENTRAL nevű közösségbe, aminek fontosságát aláhúzza, hogy a Humboldt egyetem válogatta ki a résztvevőket. Emellett benne vagyunk a legtöbb európai elit egyetemi hálózatban is.
– Hazai oldalon milyen perspektívák vannak?
– Az ELTE számított arra, hogy az úgynevezett Klinghammer-csomag befogadásra talál. A szakma és a korábbi államtitkár, Klinghammer István kidolgozott egy tervezetet, ebben a nemzetközi eredményekkel büszkélkedő kutató egyetemek honorálása jelent volna meg. Ez segített volna abban, hogy a kutatásainkat pénzügyileg alá tudjuk támasztani, mert a jelenlegi finanszírozási rendszerben ezeknek nincsen meg a forrása.
Az én rektori ciklusom alatt fordult az elő először, hogy hallgatói létszámhoz arányosan osztották el a költségvetést, se fenntartási, se tudományos szempontok nem szerepeltek benne. Némileg ellentmondásos helyzet alakult ki: az elmúlt évben a felsőoktatási intézményektől komoly összegeket vontak el, ugyanakkor a MTA-nál jelentős támogatás jelent meg a kutatás támogatására és fejlesztésére. Eleinte úgy tűnt, hogy ami tőlünk elkerült, az oda transzferálódott. De nem, mert a felsőoktatásból akkora összegeket vontak ki, hogy ennek csak egy töredéke juthatott az Akadémiának.
A szabályozási környezet súlyosságát jelzi, hogy a közigazgatásra, és nem az egyetemi szférára értelmezett beszerzési tilalom miatt az Informatikai Karunk, ahol pedig folyamatos frissítésre van szükség, az elmúlt három évben állami forrásból nem vásárolhatott számítógépet. Még jó, hogy voltak EU-s pályázatok. Abban bízunk, hogy az új államtitkár érzi a helyzetet, hiszen ő a nemzetközi menedzservilágból érkezett.
– Erős gazdaságfejlesztési fókuszról nyilatkozott. Ez mit jelent?
– Kormányzati elvárás, hogy a felsőoktatás munkaerőpiaci bekötése erős legyen. De azt tudatosítanunk kell a döntéshozókban, hogy a felsőoktatás egy egyedi, általános értékközvetítő intézményrendszer. A Természettudományi Kar nem piacorientált, hiszen elsősorban alapkutatásokat végez. De ha ezek ma elmaradnak, akkor holnap azok az alkalmazott kutatások, amelyekre a piac épít, eredménytelenek lesznek. Nekünk azt is világossá kell tenni, hogy a felsőoktatás nem tud gombnyomásra előállítani több szakembert. Ahhoz, hogy fölfuttassunk egy képzést, 5-7 év is szükséges. Nem lenne haszontalan, ha a vállalkozói szféra is beruházna a felsőoktatásba, ne csak a csontig leszegényedett felsőoktatástól várnák az azonnali megoldást.
2010 – Az Eötvös Loránd Tudományegyetem rektora
2006-2009 – Az Országos Igazságszolgáltatási Tanács Oktatási Tudományos Tanácsának tagja
2000-2008 – Az ELTE Állam-és Jogtudományi Kar dékánja
2005 – Az European Lawyer Journal tanácsadó testületének tagja
2000-2003 – Az Európai Közigazgatási Képzési Ösztöndíj Bizottság tagja
2010 – Az Eötvös Loránd Tudományegyetem rektora
2006-2009 – Az Országos Igazságszolgáltatási Tanács Oktatási Tudományos Tanácsának tagja
2000-2008 – Az ELTE Állam-és Jogtudományi Kar dékánja
2005 – Az European Lawyer Journal tanácsadó testületének tagja
2000-2003 – Az Európai Közigazgatási Képzési Ösztöndíj Bizottság tagja -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.