1997-től – az szja egyszázalékos felajánlásának bevezetése óta – az idén először csökkent az eddig folyamatosan emelkedő trend – mondta el a Világgazdaságnak Miha Tamás, a Human Dialog ügyvezetője. Nem bővült az szja egy százalékáról rendelkezők száma, a felajánlások átlagos értéke pedig ismét mérséklődött – magyarázta a szakember. Ez azt jelenti, hogy az adófizetők az előző évi összeghez képest –7,4 milliárd forint – az idén kevesebbet – 7,1 milliárdot – juttattak a civileknek, és 100 ezerrel kevesebben rendelkeztek adójuk egy százalékával.
A szakértő a csökkenés okait egyrészt azzal magyarázta, hogy az elmúlt időszakban az egyszázalékos listát vezetők körül túl sok volt a botrány. A felajánlások tisztességes felhasználását megkérdőjelező, a nagy visszhangot kiváltó ügyek a teljes civil szféra vonatkozásában rombolták és rombolják a közvélemény bizalmát – mondta az ügyvezető. Ezt mutatja jelenlegi állás is. Az idei év legnagyobb vesztese a tavaly még listavezető Gyermekrák Alapítvány: a felajánlásból származó bevétele 2014-ben egyharmadára csökkent, az így elért 70 millióval a hatodik helyre csúszott. A 2010 és 2013 közötti időszakban szintén milliárdos nagyságrendű szja forráshoz jutó Daganatos.hu Alapítvány, illetve a Gyermekmentő Támogató Alapítvány pedig nem i szerepel jelenleg a kedvezményezettek listáján.
Az egykulcsos adó, illetve a különféle kedvezmények szintén negatívan hatottak az egyszázalékos felajánlásokból származó összegre. A NAV adatai szerint az idén az adófizetők több mint fele élt a felajánlás lehetőségével, az így befolyt összeg azonban az érvényes nyilatkozatok számának szerény emelkedése ellenére is 300 millióval elmarad a tavalyi értéktől – hangsúlyozta az ügyvezető. Bár az adófizetők száma és az adóalapot képező jövedelmek tömege is növekedett 2013-ban, az összes adóteher – és így az ebből származó támogatás összege – mégis csökkent.
A szakértő tájékoztatása szerint az idén – a korábbi évekkel ellentétben – a felajánlások egyenletesebb megoszlása tapasztalható. A Gyermekrák Alapítvány helyett 2014-ben sok adófizető választotta a Heim Pál Gyermekkórház Fejlesztéséért Alapítványt. 154 milliós rekorderedményükkel most első alkalommal ugrottak a lista élére, 32 százalékkal felülmúlva tavalyi eredményüket.
A második helyre befutó Országos Mentőszolgálat Alapítvány részére csaknem 93 milliónyi szja felajánlás érkezett, ez 25 százalékos ugrást jelent az előző évhez képest. A 12 százalékos növekedésével a 8-ik helyet megszerző Együtt a Daganatos Gyermekekért Alapítvány szintén a nagy nyertesek közé sorolható, bár a 67 milliós idei bevételükkel sem tudták megközelíteni korábbi eredményeiket. Miha Tamás úgy véli, a Heim Pál és az Együtt a Daganatos Gyermekekért alapítványok sikere azt jelzi, a botrányok ellenére nem fordultak el az adófizetők a daganatos megbetegedésekben szenvedő gyermekeket támogató szervezetektől.
A korábbinál nagyobb jelentősége van most annak, hogy egy-egy civilszervezet mekkora szja egyszázalékos bevételhez jutott idén, mivel 2015-től a szervezetek az előző évi egyszázalékos bevételeik mindössze 10 százalékát, és legfeljebb 10 millió forintot fordíthatnak reklámkampányra – magyarázta az ügyvezető.
ÁBC az átláthatóságért
Az Átláthatóság és Bizalom (ÁBC) Munkacsoport a NIOK Alapítvány kezdeményezésére jött létre 2009-ben. A szervezet a hazai adományozási kultúra, az adományok felhasználásának átláthatósága, a nyilvánosság megfelelő tájékoztatása és az adományozás jogi környezetének fejlesztése érdekében tevékenykedik. A NIOK Alapítvány és az ÁBC csoport összefogva a legnagyobb adománygyűjtő szervezetekkel, és egy adományozást segítő, bizalmat növelő etikai kódex dolgozott ki. A csatlakozó civilszervezetek ezáltal átlátható helyzetet teremthetnek, amely a bizalom növelése által több támogatást, az egységes elvek miatt pedig könnyebb kommunikációt eredményezhet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.