A YouGov kimutatása szerint a még bizonytalanok – ha végül elmennek szavazni – kétszer nagyobb valószínűséggel voksolnának a függetlenségre, mint ellene. Most 35 százaléknyian gondolják úgy, hogy elszakadás esetén jobban járnak anyagilag. Tavasszal még csak 25 százalék volt az így vélekedők aránya.
Mindezt arra alapozzák, hogy Skócia gazdaságára kedvezően hathat, ha a nyolcvanas évek óta a skóciai partoknál működő olajkutakból származó adóbevételek Edingburgh-nál maradnak. A fő kérdés az európai uniós tagság mellett továbbra is az, milyen pénznem lesz hivatalos az elszakadás esetén. Az Alex Salmond vezette kormány a font megtartása mellett kardoskodik, ám a londoni vezetés ezt elutasítja. George Osborne pénzügyminiszter kijelentésével: „a font nem CD-gyűjtemény, amelyen szakítás után osztozni lehet”.
A brit pénzügyminisztérium nemrég közleményében szögezte le, hogy „ha Skócia otthagyja az Egyesült Királyságot, otthagyja a fontot is”, mivel Nagy-Britannia nem vállalhatja azt a kockázatot, hogy adófizetőinek kelljen szükség esetén kisegíteniük „egy külföldi országot és annak bankjait”. Ez annál is nagyobb kockázat, mivel a szigetország legnagyobb bankjai közül kettő is Skóciában működik, a skót bankok betétállománya pedig tizenkétszerese az országrész GDP-jének.
A skót kabinet ezért azzal fenyegetőzik, hogy ha kizárják a fontunióból, nem fizeti ki a szigetország államadósság rá eső részét – ennek a kiszámítása is vitatott még. Gordon Brown volt brit miniszterelnök most arra figyelmeztetett skóciai kampánykörútján, hogy a piacok a nemfizetést államcsődnek minősítenék. A skóciai születésű munkáspárti politikus arról is beszélt, hogy az elszakadással egymillió munkahely kerülhet veszélybe az 5,2 millió lakosú országrészben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.