A hitelleépítés előbb-utóbb véget fog érni – hangsúlyozta Heim Péter. A hitel/betét mutató 7-8 százalékpontot még csökkenhet, de 100 közelében fog stabilizálódni. Jövőre már stabilizálódhat a hitelállomány.
A bankrendszerben itthon folyamatos a tisztulás, bár részben igaz, hogy a kormány intézkedései visszavetették a hitelezést, azonban a nehéz helyzet a korábbi rossz hitelezési gyakorlat miatt következett be.
Kiemelte, hogy jövő év végén lesz ott a reál-GDP, mint a válság előtti utolsó évben. Ennek ellenére a magyar bankrendszer nem teljesítő hitelállománya 15 százalékpontot nőtt az időszakban. Heim szerint a bankrendszer problémáinak kétharmadát a 2001 és 2008 közötti rossz hitelezési gyakorlat okozta.
„Nem igaz, hogy nincs pénz” – mondta Heim. Ekkora pénzbőség nem volt az elmúlt 100 évben. Még 2007-ben sem volt ennyire bő a likviditás, vagyis ez nem lehet gátja a hitelezés beindulásának. A baj az, hogy magas a nem teljesítő hitelállomány.
Az MNB jól látja, hogy kezdeni kell valamit a magas nem teljesítő hitelekkel. Emiatt folyamatosan csökken a kockázatvállalási kedv. Az Egyesült Államokban minden sokkal gyorsabb volt, vagyis a „piaci tisztítótűz” megtörtént. Európában viszont más a helyzet, mivel a bankrendszer finanszírozza a teljes gazdaságot. Az MNB rossz bank programja egy jó irány, amivel ki lehet takarítani a bankrendszert. Az árfolyam gyengülése most komoly korlát, mert ha a forint komolyan esik, akkor még több hitel dől be.
Heim szerint kell, hogy legyen egy megfelelő kilábalási programja a magyar bankrendszernek. „Abba senki nem akar beszállni, hogy a következő években folyamatosan veszít a tőkéjéből” – emelte ki. Vagyis helyre kell állítani a jövedelmezőséget, hogy beinduljon a hitelezés.
Heim úgy véli, hogy kivonulás vagy összeolvadás történhet a bankrendszerben a következő években költséghatékonysági szempontokat figyelembe véve.
Jövőre beindulhat a hitelezés, növekedni fog a magyar gazdaság, és a potenciális kibocsátás a korábbi 0,5 százalék körüli szintről 2 százalék fölé kerülhet – prognosztizálta Heim. Ehhez megfelelő banki tőkeellátottság és 100 százalékkörüli hitel/betét ráta kell. A növekedés azonban nem járhat együtt az adósság emelkedésével.
Miközben a kormány folyamatosan azt mondja, hogy a bankok 50 százalékának hazai tulajdonban kell lennie, addig Heimnek volt egy érdekes megjegyzése. Azt mondta: kész szerencse, hogy a bankrendszer korábban külföldi kézben volt, mert nem kellett az államnak mélyen a zsebébe nyúlnia. Ezzel a válság előtti hitelezési boomra utalt, amikor szerinte mindenkinek könnyedén adtak hitelt, utána pedig nagy veszteségek érték a pénzintézeteket, és fel kellett azokat tőkésíteni komoly pénzekkel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.