BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Annyi kárt okoz a munkahelyi stressz egy évben, amiből kijön a 4-es metró

Az Európai Uniónak évente átlagosan 136 milliárd eurójába, Magyarországnak mintegy 440 milliárd forintjába – a 4-es metró árával megegyező összegbe – kerül a nem, vagy nem megfelelően kezelt munkahelyi stressz.

Ez nem csak a kieső munkanapok 50-60 százalékáért felelős, de a munkabalesetek okaként is egyre komoly szerepet tölt be: ötszörösére növeli a munkahelyi balesetek számát – mondta az Európai Munkavédelmi Ügynökség felmérésére hivatkozva Bakos József, a Nemzeti Munkaügyi Hivatal főigazgató-helyettese.

Mindez azért óriási jelentőségű, mert a munkahelyi stressz az unió aktív korú népességének 28 százalékát, azaz 56 millió munkavállalót, a mintegy 4 millió magyar munkavállalóból pedig közel 1,1 millió főt érinthet közvetlenül.

Magyarországon már a dolgozók majdnem egyharmada szenved a munkahelyi stressztől. S mint a nemrég lezárult országos stresszfelmérésből kiderült, a magyar munkavállalók sokkal inkább a gyors munkatempó, mint a sok munka miatt stresszesek, de az igazságtalanság, a tiszteletlenség és a szekálás, sőt a szexuális zaklatás és fizikai fenyegetés is komolyan jelen van az életünkben.

Az Európai Unióban 10-ből 4 munkavállaló egyetért azzal, hogy a pszichoszociális kockázatokat a munkahelyükön nem kezelik megfelelően. Vannak persze jó példák is, még ha ezek, különösen Magyarországon, korántsem általánosak és messze vannak a brit Virgin Groupnál bevezetett korlátlan szabadság gyakorklatától (a dolgozók akkor és annyi időre mennek el pihenni, amikor akarnak és amennyire szükségük van, feltéve, ha elvégzik a munkájukat).

Az Európai Munkavédelmi Hét alkalmából két magyar cég is megkapta az „Európai Helyes Gyakorlat” díjat: a száz fő fölötti vállalat kategóriájában a Chinoin Zrt. Veresegyházi Telephelye, míg a száz fő alatti munkahelyek között az Arkon Zrt. Veresegyházán Lélek boxutca néven több éves komplex programot állítottak össze a pszicho-szociális kockázatok felmérésére és kezelésére, amely a szervezet minden szintjén képes beavatkozni, ha szükséges. Az Arkonnál elsősorban az értelmes munka és a bizalom erejében hisznek, de azért a stresszkezelésre is felkészültek: a csocsó, a ping-pong, vagy a közös foci és kirándulás mellett, amelyek már nem is számítanak igazán kuriózumnak, az itt dolgozóknak 5 év után öt nap, tíz év után pedig már három hónap pluszszabadság jár.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.