Ismét több ezren, bár a hétvéginél kevesebben tűntettek Budapesten az internetadó ellen miután a kormánypártok egyelőre csak egy felső plafont húznának az új tehernek. Azt persze továbbra sem tudni, mi lesz a javaslat végső sorsa. Beszédes, hogy a tegnap megkezdett parlamenti vitában a kormányzati expozét tartó Tállai András nemzetgazdasági államtitkár azt mondta, "javaslatot tesznek arra", hogy az új adót bevezessék, és sietett kiemelni, hogy a nyereségadót jövőre már levonhatják majd a szolgáltatók a külön teherből.
A lapzártánkig beérkezett egyetlen kormánypárti módosító indítvány éppen a korábban lefelejtett sapkát tenné rá a gigabyte-onként 150 forintos teherre, mégpedig magán-előfizetésenként 700, céges számlánként pedig ötezer forintban maximálva a havi adót. Ilyen plafon – külön helyen – létezik a beszélgetésekre és sms-ekre vonatkozó adónál is.
A tüntetők – és a vitában a teljes ellenzék – a teher teljes visszavonását követelték, és ilyen módosító indítványt is adtak be többen – a szavazáskor azonban még el lehet mozdulni más irányba is. További visszavonulási lehetőség a kormány számára, ha az internetre és a beszélgetésre vonatkozó adóknak egy közös plafont állapítanak meg. Ezzel a befizetendő összeg voltaképp alig változna, csak a külön netes számlákon jelentkezne pluszteher, vagyis a kormány bevezetné az internetadót, meg nem is.
A megoldás esetleges életképességére utal, hogy a kormányzat épp azzal érvelt: azért kell a világhálóra az ad, mert ott kerülik meg a távközlési terhet. A végső döntés még várat magára, addig két körben szavaznak a honatyák a tervekről – az első módosítás után még bőven szokott lenni változás. Ezekből néhány szinte kötelező (lásd keretes anyagunkat). A kormánynak ráadásul nem is jelent akkora engedményt a netes adó jelentősebb részének az elengedése. Az adóváltozásoktól várható bevételi többletnek ez ugyanis nem a legnagyobb részét teszi ki.
A Világgazdaság számításai szerint a kormány az adóváltozásokkal több mint százmilliárdos többletbevételre tehet szert – s akkor még nem számoltunk a kisebb jövedéki adóemelésekkel. Úgy néz ki, a kormány a legnagyobb ajándékot nem az első házasoknak, hanem az ukrán piacon veszteséget elszenvedő OTP Banknak adja, miközben jelentős gesztust tesz a pénzügyi szektor egészének is. A tranzakciós illeték új szabályaival a kabinet ismét a készpénzkímélő fizetés felé tereli ugyanis a bankszámla-tulajdonosokat: a kártyás vásárlásokon megszűnik a 0,3 százalékos teher, csak egy éves díj lesz: a normális plasztikoknál 800 forintos, míg a modernebb, érintősöknél csak ötszáz. (Utóbbiak száma egyre nagyobb, már 2,2 millió ilyen kártyát tart nyilván az MNB).
Akárhogy is: a kártyás vásárlási forgalom után a kormány az idén számításaink szerint több mint 6,6 milliárdos adóra számíthat, míg az éves díjból ennél egymilliárddal kevesebbet kasszíroz majd. Ez az engedmény ma a harmada annak, mint amennyibe az első házasok kedvezménye kerülhet összesen.
Jelentős bevételt a cafeteria-terhek emelésével ér el a kormány – persze akkor, ha a cégek nem csökkentik a munkavállalói juttatások mértékét az adóemeléssel párhuzamosan. A legutóbbi adóemeléskor ez történt, a cafeteria-piac jelentősen zsugorodott, igaz: ebben az akkor megjelenő új rendszernek éppúgy lehetett hatása mint a gazdasági válságnak. A munkahelyek számának növekedése most keresleti piacra utal, miközben a visszaváltozó rendszerben a piac régi-új szereplőkkel gazdagodhat, vagyis elképzelhető, hogy az adóemelés ellenére is megmaradnak a korábbi juttatások.
A legnagyobb összeg jöhet azonban a kereskedelem megadóztatásával. Az eddig 0,1 százalékos élelmiszerbiztonsági felügyeleti díjat – mint arról már korábban beszámoltunk – sávos rendszerben emeli a kormány: az 500 millió forintnál kisebb forgalmú boltok mentességet kapnának, míg 50 milliárdig maradna a mostani teher.
Ám e felett brutális emelés jön: a legnagyobb forgalmú hálózatok óriási összegeket fizetnek majd: a Tesco-nak akár 25 milliárd forintba is kerülhet majd a teher, míg a Spar 12 milliárd forintot fizet majd. Pesszimista becsléssel csak ebből az intézkedésből 35-45 milliárdot remélhet a költségvetés. A fogyasztást terhelő adók növelése azonban a szeszes italok terhének emelésével lesz csak teljes: becslésünk szerint a piac megadóztatásával 20-25 milliárdos bevételt érthet el a kabinet.
Hibás maradt a törvény
A befektetési alapkezelők teljes bevételét elvenné a kormány – legalábbis a törvény betűje szerint. A benyújtott tervezetben bőven vannak bakik. Erre példa, amikor a befektetési alapok kezelőinek új különadóját határozzák meg, mégpedig az általuk az idén beszedett díj 25 százalékában. Ez sem kis teher, csakhogy a tervezet szerint az adót negyedévente kell megállapítani és befizetni. Azt a jogszabályalkotók elfelejtették odaírni, hogy az éves adó negyedére gondolnak, így viszont a törvény egyértelműen úgy szól, hogy minden egyes negyedévben a bevétel 25 százalékát, vagyis az egész évben a teljes bevételt be kell fizetni. A másik óriási tévedés (az internet adó sapkájának lefelejtésén túl) a kétgyermekesek kedvezményénél fordult elő: itt ugyanis egyszerűen elfelejtették odaírni, hogy jövőre az ideivel egyező (gyermekenként havi tízezer forintos) kedvezmény járna nekik, ennek hiányában viszont egy fillért se kaphatnának.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.