A Federal Reserve befejezte a mennyiségi könnyítés harmadik körét (Quantitative Easing 3). A Nyíltpiaci Bizottság tavaly december óta minden ülésen tíz milliárd dollárral csökkentette az eszközvásárlások havi keretösszegét, ma pedig úgy döntöttek, hogy az októberi tizenöt milliárd dollár után a jövő hónaptól nem költenek több pénzt jelzálogfedezett eszközök és államkötvények vásárlására. Széles körben elfogadott nézet szerint a központi bank eszközvásárlási programja állította helyre a bizalmat a pénz- és tőkepiacokon – küldte új történelmi csúcsra a tőzsdeindexeket –, és segített a gazdasági növekedés fellendülésében.
Jonathan Wright, a Johns Hopkins University közgazdásztanára szerint a Fed most amiatt aggódhat, hogy nem sikerül elérnie az inflációs célt. Augusztusban mindössze 1,5 százalékkal emelkedett a Fed által leginkább figyelt inflációs mutatószám, a személyes fogyasztások árindexe, és elemzők szerint a közeli jövőben nem is éri el a célt a pénzromlás üteme.
Vagyis hiába csökken folyamatosan a munkanélküliségi ráta, a Fed másik célja, a 2 százalék körüli infláció eléréséhez valószínűleg még hosszabb ideig szükséges a támogató monetáris politika. Éppen emiatt tarthatja még fenn több hónapon keresztül a 0-0,25 százalékos kamatszintet a Fed. Az irányadó kamatszint 2008 végére érte el az alsó határát, amihez azóta sem nyúlt hozzá a jegybank. Alan Greenspan, a Fed korábbi elnöke azt mondta, hogy a jegybank nem fog tudni piaci zavarok nélkül felhagyni az alkalmazkodó monetáris politikával.
William Dudley a New-York-i, Charles Evans a chicagói, valamint Narayana Kocherlakota minneapolisi Fed elnöke is arról beszélt az elmúlt napokban, hogy a cél alatti infláció miatt nem kellene túl hamar emelni a kamatot. Sőt, James Bullard, a Saint Louis-i Fed elnöke a hónapban korábban arról beszélt, hogy el kellene halasztani a QE3 tervezett befejezését az inflációs várakozások csökkenése miatt, erre azonban nem került sor. Néhány tényezőt azonban nem tud befolyásolni a Fed. Roberto Perli, a Cornerstone Macro LP partnere szerint az energiaárak esése a legnagyobb tényező az infláció csökkenésében.
A QE3 befejezésével elméletileg emelkednie kellene az amerikai kötvényhozamoknak, hiszen az elmúlt évek legnagyobb vevője, a Fed hirtelen nem zsákolja tovább az állampapírokat. A visszaeső kereslet miatt nyomás alá kerülhetnek az amerikai kötvények, de a kereskedők szerint a piac már beárazta a mennyiségi lazást végét azelőtt, hogy a Fed befejezte volna a pénznyomtatást.
William O’Donnell, a Royal Bank of Scotland amerikai kötvénystratégája szerint nagyrészt már felkészültek a pénznyomtatás utáni időkre a befektetők, amikor tavaly nyáron a Fed akkori elnöke, Ben Bernanke a kötvényvásárlási program közelgő visszafogásáról beszélt. Akkor a 10 éves amerikai kötvény hozama emelkedni kezdett, és elérte a 3 százalékot, mostanra azonban újra rendkívül alacsony szinten, 2,2-2,3 százalék között mozog.
Nem csak a QE3 végének hatásaira, hanem a kamat várható emelésére is figyelnie kell a befektetőknek. Ha most nem is tűnik olyan közelinek a 0-0,25 százalékos kamatszint emelése, a jövő év végére akár 1 százalék fölé is kerülhet az irányadó ráta. Ez pedig az amerikai állampapírokra is hatással lesz, vagyis a világ egyik legbiztonságosabb eszközére magasabb hozamot fognak fizetni. Végső soron csökkenhet a kereslet az olyan kockázatosabb eszközök iránt, mint például a feltörekvő piaci részvények és kötvények, valamint a befektetésre nem ajánlott eszközök. Sajnos ezek közé tartozik a forint, mint feltörekvő piaci deviza, valamint a magyar állampapírok is, amelyeket a nagy hitelminősítő cégek bóvli besorolásban tartanak. Ezt a folyamatot azonban ellensúlyozhatja, ha az Európai Központi Bank erőteljes likviditásfokozó intézkedéseket hoz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.