BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyre jobban fenyegeti a defláció veszélye Magyarországot?

Októberben a fogyasztói árak átlagosan 0,4 százalékkal voltak alacsonyabbak, mint egy évvel korábban - közölte a KSH. A háztartási energia, a ruházkodási cikkek, valamint a tartós fogyasztási cikkek ára csökkent, az egyéb cikkek, üzemanyagok, valamint a szolgáltatások és a szeszes italok, dohányáruk drágultak.

A 0,4 százalékos áresés nagyobb, mint amit az elemzők vártak: a szakértői vélemények 0,2-0,3 százalékos árcsökkenésről szóltak. Ez a második hónap egymás után, amikor negatív az infláció. Az mégsem valószínű, hogy az év végi adat is negatív lenne, mivel akkorra kifut a rezsicsökkentés hatása.

Egy hónap alatt – 2014. szeptemberhez viszonyítva – a fogyasztói árak átlagosan 0,3 százalékkal csökkentek.

Az élelmiszerekért átlagosan 0,1 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, ezen belül csökkent a cukor (3,8 százalék), a liszt (2,5 százalék), a száraztészta (1,8 százalék) és a sertéshús (1,5 százalék) ára. Nőtt a tojás (1,9 százalék) és az idényáras élelmiszerek, azaz a burgonya, friss zöldség és gyümölcs (0,9 százalék) ára.

A szezonváltás miatt a ruházkodási cikkek drágultak a legnagyobb mértékben, 1,7 százalékkal. A szeszes italok, dohányáruk ára átlagosan 0,4 százalékkal, a tartós fogyasztási cikkeké 0,2 százalékkal, a szolgáltatásoké 0,1 százalékkal nőtt egy hónap alatt.

Az átlagnál nagyobb mértékben, 2,3 százalékkal csökkent a háztartási energia ára, ezen belül az elektromos energiáért 5,5, a távfűtésért 2,5 százalékkal kellett kevesebbet fizetni. Az egyéb cikkek (lakással, háztartással és testápolással kapcsolatos cikkek, gyógyszerek, jármű üzemanyagok, valamint kulturális cikkek) körében szintén árcsökkenés történt (0,8 százalék), ezen belül a járműüzemanyagokért 2,4 százalékkal kellett kevesebbet fizetni.

12 hónap alatt, 2013 októberhez viszonyítva, az élelmiszerek ára nem változott. Ezen belül drágult többek között a sajt (3,4 százalék) és a tej
(2,4 százalék). Csökkent viszont a cukor (18,0 százalék), a liszt (10,5 százalék), az étolaj (9,9 százalék), valamint a péksütemények (3,4 százalék) ára.

A szeszes italok, dohányáruk átlagosan 3,7, a szolgáltatások 1,7 százalékkal drágultak. Ez utóbbin belül a kulturális, oktatási és szabadidős szolgáltatások ára 2,5 százalékkal nőtt, a helyi tömegközlekedésé 6,8 százalékkal csökkent.

Az egyéb cikkekért 0,7 százalékkal kellett többet fizetni, ezen belül a jármű üzemanyagok ára 0,3 százalékkal nőtt. A ruházkodási cikkek ára átlagosan 0,7, a tartós fogyasztási cikkeké 0,4 százalékkal mérséklődött. A háztartási energia ára csökkent a legnagyobb mértékben (14,1 százalék). Ezen belül a vezetékes gázért 16,9, az elektromos energiáért 16,2, a távfűtésért 13,6 százalékkal kellett kevesebbet fizetni 2013. októberhez viszonyítva.

A rezsicsökkentések, valamint az élelmiszer- és energiaárak hatását kiszűrő maginfláció magasabb, de szintén mérsékelt árdinamikát jelez (1,5 százalék). A következő hónapokban lassan gyorsuló inflációra számít a kormány, a Nemzetgazdasági Minisztérium várakozása szerint az árnövekedés jövőre is mérsékelt, de az ideinél magasabb lesz, 1,8 százalék.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.