A 0,4 százalékos áresés nagyobb, mint amit az elemzők vártak: a szakértői vélemények 0,2-0,3 százalékos árcsökkenésről szóltak. Ez a második hónap egymás után, amikor negatív az infláció. Az mégsem valószínű, hogy az év végi adat is negatív lenne, mivel akkorra kifut a rezsicsökkentés hatása.
Egy hónap alatt – 2014. szeptemberhez viszonyítva – a fogyasztói árak átlagosan 0,3 százalékkal csökkentek.
Az élelmiszerekért átlagosan 0,1 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, ezen belül csökkent a cukor (3,8 százalék), a liszt (2,5 százalék), a száraztészta (1,8 százalék) és a sertéshús (1,5 százalék) ára. Nőtt a tojás (1,9 százalék) és az idényáras élelmiszerek, azaz a burgonya, friss zöldség és gyümölcs (0,9 százalék) ára.
A szezonváltás miatt a ruházkodási cikkek drágultak a legnagyobb mértékben, 1,7 százalékkal. A szeszes italok, dohányáruk ára átlagosan 0,4 százalékkal, a tartós fogyasztási cikkeké 0,2 százalékkal, a szolgáltatásoké 0,1 százalékkal nőtt egy hónap alatt.
Az átlagnál nagyobb mértékben, 2,3 százalékkal csökkent a háztartási energia ára, ezen belül az elektromos energiáért 5,5, a távfűtésért 2,5 százalékkal kellett kevesebbet fizetni. Az egyéb cikkek (lakással, háztartással és testápolással kapcsolatos cikkek, gyógyszerek, jármű üzemanyagok, valamint kulturális cikkek) körében szintén árcsökkenés történt (0,8 százalék), ezen belül a járműüzemanyagokért 2,4 százalékkal kellett kevesebbet fizetni.
12 hónap alatt, 2013 októberhez viszonyítva, az élelmiszerek ára nem változott. Ezen belül drágult többek között a sajt (3,4 százalék) és a tej
(2,4 százalék). Csökkent viszont a cukor (18,0 százalék), a liszt (10,5 százalék), az étolaj (9,9 százalék), valamint a péksütemények (3,4 százalék) ára.
A szeszes italok, dohányáruk átlagosan 3,7, a szolgáltatások 1,7 százalékkal drágultak. Ez utóbbin belül a kulturális, oktatási és szabadidős szolgáltatások ára 2,5 százalékkal nőtt, a helyi tömegközlekedésé 6,8 százalékkal csökkent.
Az egyéb cikkekért 0,7 százalékkal kellett többet fizetni, ezen belül a jármű üzemanyagok ára 0,3 százalékkal nőtt. A ruházkodási cikkek ára átlagosan 0,7, a tartós fogyasztási cikkeké 0,4 százalékkal mérséklődött. A háztartási energia ára csökkent a legnagyobb mértékben (14,1 százalék). Ezen belül a vezetékes gázért 16,9, az elektromos energiáért 16,2, a távfűtésért 13,6 százalékkal kellett kevesebbet fizetni 2013. októberhez viszonyítva.
A rezsicsökkentések, valamint az élelmiszer- és energiaárak hatását kiszűrő maginfláció magasabb, de szintén mérsékelt árdinamikát jelez (1,5 százalék). A következő hónapokban lassan gyorsuló inflációra számít a kormány, a Nemzetgazdasági Minisztérium várakozása szerint az árnövekedés jövőre is mérsékelt, de az ideinél magasabb lesz, 1,8 százalék.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.