A nemzetgazdasági ágak döntő többségében bővülés következett be. A beruházások teljesítményértéke folyó áron 1352 milliárd forint volt. Az előző negyedévhez képest a szezonálisan kiigazított volumenindexek szerint a beruházások 0,8 százalékkal nőttek.
A beruházási tevékenység harmadik negyedévi 16,3 százalékos növekedésén belül a gép- és berendezés-beruházások 22,2, az építési beruházások 12,2 százalékkal emelkedtek.
A beruházási teljesítményérték növekedéséhez elsősorban a nagy súlyú szállítás, raktározás ág beruházásainak 33,5 százalékos volumenbővülése járult hozzá. Az ágazaton belül főként a vasút- közút- és autópálya-építések, a nagyvárosi közlekedési hálózatok fejlesztése, a járműparkok korszerűsítése jelentős.
A beruházások közel egyharmadát adó feldolgozóiparban mért 10,8 százalékos növekedés elsősorban a járműgyártáshoz kapcsolódó beszállítói iparágak – gumi, műanyag termék gyártása, számítógép, elektronikai optikai termékek gyártása – fejlesztéseinek eredménye.
Számottevő a beruházás volumenbővülése még az élelmiszeripar, valamint a vegyi anyag, termék gyártás területén is. A kisebb súlyt képviselő nemzetgazdasági ágak közül a közigazgatás, védelem, kötelező társadalombiztosítás beruházási teljesítménye emelkedett a legnagyobb mértékben (51,3 százalék). A növekedéshez elsősorban a középületek felújítása, közparkok építése, a katasztrófavédelmi és rendvédelmi fejlesztések járultak hozzá.
A víztisztítási és csatornázási projektek eredményeként a beruházási volumen 50,7 százalékkal nőtt a vízellátás, szennyvízgyűjtés és hulladékgazdálkodás területén. Jelentősen bővültek a beruházások a művészet, szórakoztatás, szabadidő (37,4 százalék) és az adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenység (37,3 százalék) nemzetgazdasági ágakban, ami egyedi nagy beruházások eredménye. Nőtt még a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás (37,1 százalék), a szakmai, tudományos, műszaki tevékenység (21,8 százalék), az építőipar (19,9 százalék) és a kereskedelem (8,4 százalék) beruházási teljesítménye.
Csökkentek a beruházások a pénzügyi, biztosítási tevékenység (25,2 százalék), az energiaipar (5,1 százalék), a mezőgazdaság (3,5 százalék), valamint az ingatlanügyletek (0,7 százalék) nemzetgazdasági ágakban.
2014 első három negyedévében összesen 3387 milliárd forintot költöttek beruházásra, összehasonlító áron 19,5 százalékkal többet, mint egy évvel korábban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.