Maros Sefcovic a Déli Áramlatban érintett tagországok energiaminisztereinek brüsszeli találkozóján kiemelte: jelenleg keresik a lehetőségeit annak, hogyan lehet felgyorsítani a Déli Gázfolyosó megvalósítását. Ezzel kapcsolatban Sefcovic megerősítette: az azeriek ígéretet tettek, hogy menetrend szerint halad annak a projektnek a megvalósítása, amely 2019-re képes lesz földgázt szállítani az unió határáig a Kaszpi-tenger partjáról.
Ami a Déli Áramlatot illeti, Sefcovic közölte: az orosz fél semmilyen hivatalos csatornán nem értesítette, hogy leállítja a projektet, a Vlagyimir Putyin államfő által múlt hétfőn bejelentett döntésről Brüsszel csak a sajtóból értesült. Jean-Claude Juncker bizottsági elnök a múlt héten úgy fogalmazott, „a labda az oroszoknál pattog” a vezetékkel kapcsolatban, Sefcovic azonban most újra elismételte az unió fenntartásait, konkrétan, hogy a vezeték üzemeltetője nem lehet azonos a benne áramló nyersanyag szállítójával.
Mint mondta, a jelenlegi helyzetben minden tagállamtól szeretne pontos tájékoztatást kapni az országok sajátságairól, hogy milyen más energiaforrások állnak rendelkezésükre, illetve hogy céljaik eléréséhez igényt tartanak-e valamely uniós forrásra (ilyen a Connecting Europe alap, a nemrég bejelentett 315 milliárd eurós beruházási csomag, illetve a tavaly elfogadott, közös projekteket tartalmazó lista).
A brüsszeli találkozóra hivatalos volt az orosz fél is, a meghívást azonban Alekszandr Novak, a moszkvai kormány energiaminisztere a Tassz tudósítása szerint azzal utasította el, hogy „nem vagyunk az Európai Unió tagja”. Novak egyúttal azt is jelezte, a Déli Áramlat leállításával párhuzamosan felmondják azokat a kétoldalú megállapodásokat is, amelyeket az érintett országokkal kötöttek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.