BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Japán: most jön a neheze

A könnyebb feladat volt Abe Sindzó számára megnyerni a pár hete kiírt előre hozott választásokat. A nehezebb az lesz, hogy újra életet kell lehelnie a lendületet vesztett japán gazdaságba.

„Meghallottuk a nép hangját, ahogy azt mondja: folytasd tovább az Abenomicsot!” – a kijelentést nem a nép tette, hanem maga Abe Sindzo, miután nagyarányú győzelemmel került ki a vasárnapi előre hozott parlamenti választásokból. A japán miniszterelnök nem vállalt nagy kockázatot, amikor novemberben, a vártnál nagyobb gazdasági visszaesést látva feloszlatta a parlamentet, és december 14-ére választásokat írt ki. A megmérettetés ugyanis megmutatta: pártja még mindig képes elsöprő győzelmet aratni. A konzervatív Liberális Demokrata Párt 291 helyet szerzett meg a törvényhozás 475 fős alsóházában, ez néggyel kevesebb az előző, 2012-es voksolás idején elértnél. A négy helyet azonban koalíciós partnere szerezte meg, a buddhista Új Komeitó párttal együtt meglévő 326 parlamenti hely pedig kényelmes kétharmados többséget ad.

Mindez arra vezethető vissza, hogy az országban nincs erős ellenzék, és nem feltétlenül arra, hogy a választók kétharmada egyetért Abe reformpolitikájával. Erre utal a rekordalacsony, 53,3 százalékos részvétel is.

A lényeg mindenesetre az, hogy a miniszterelnök időt nyert, újabb négyéves ciklust arra, hogy megfordítsa a japán gazdaság negatív folyamatait. Erre szükség is van, annál is inkább, mivel ahogy a politikus egy a Financial Times által idézett interjúban megfogalmazta, hiába jutottak el félútra, az emberek még nem érzik gazdaságpolitikája pozitív hatásait. Egy friss felmérés szerint a japánok nagyjából fele nem hisz abban, hogy a „három nyíl”, vagyis a rendkívüli monetáris lazítás, a fiskális élénkítés és a strukturális reformok segítenek beindítani a kezdeti sikerek után megtorpant növekedést.

A londoni lap arra is emlékeztet: a voksolás elvonta az emberek figyelmét olyan kényes kérdésektől is, mint a hadiexport kiterjesztése vagy a 2011-es földrengés után bezárt atomreaktorok újraindítása. Ez gazdasági szempontból is rendkívül fontos, hiszen az Abenomics részeként gyengített jen még úgy is megdrágítja az energiát, hogy az olaj ára zuhant az utóbbi hónapokban.

A neheze azonban most jön. Abe előtt áll a fogyasztás adó kérdése – a kormány a még 2011-ben elindított emelési folyamat következő lépését éppen a választások kiírásával egy időben halasztotta 2017-re, miután az áprilisi emelést tették felelőssé a nyártól tapasztalt recesszióért. A kampányidőszak lejártával azonban lépni kell, hiszen az adóemelés fontos lenne a GDP csaknem 250 százalékát kitevő államadósság csökkentése érdekében, illetve azért, hogy kitörjenek a deflációból. A másik kézenfekvő út a fogyasztás növelése. Nem véletlen, hogy Abe a győzelmet követően rögtön béremelésekre tett ígéretet – ennek forrása a 2015 elejére beharangozott, 16 milliárd dolláros élénkítőcsomag lehet. A várakozások ellenére nem beszélt viszont a strukturális reformok alapjának tekintett munkaügyi lazításról, illetve a gazdasági szerkezet átalakításáról, ahogy az sem világos, hogyan küzd meg a társadalom elöregedése miatt egyre nagyobb terhet jelentő szociális kiadásokkal.

Romló hangulat

A nagy japán feldolgozóipari vállalatok hangulatát tükröző bizalmi index romlott a negyedik negyedévben – derült ki a Bank of Japan friss adataiból. A tízezer feldolgozóipari cég megkérdezésével készülő Tankan index egy ponttal, 12 pontra csökkent, ami egy ponttal maradt el a Reuters által megkérdezett elemzők várakozásától. A 2015 első negyedéves várakozások sokat romlottak, a kedvezőtlen adat pedig azt jelzi, hogy egyre gyengébb növekedést várnak a szakértők. A visszaesés azért is meglepő, mert a fogyasztás növekszik, a jen gyengül, a részvényárakat pedig a BoJ újabb élénkítése növeli.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.