Idén februárra a magyar gazdaság teljesítménye elérte és ameghaladta a válság előtti szintet – jelentette ki Varga Mihály nemzetgazdasági miniszer pénteken, a negyedik negyedéves előzetes GDP-adatokra reagáló sajtótájékoztatón. A becslés elsőre túlzónak tűnhet, különösen azért érdekes mert havi adatok nem is állnak rendelkezésre a nemzeti össztermékről, pedig a számítás egyszerű.
Miután az október-decemberi teljesítmény jobb volt a vártnál, és a kedvező folyamatok folytatódását várja a kabinet, azt lehet valószínűsíteni, hogy a reálértéken számolt GDP az első negyedévben meg fogja haladni a 2008-as átlagot. Tavaly 99,2 százalékos volt a teljesítmény a 2008-ashoz képest – vagyis az utolérés nagyon valószínű.
Nagy örömre azonban nincs ok: Magyarország ugyanis nem jött igazán jól ki a válságból. Az Európai Unió a 2008-as teljesítményt már tavaly meghaladta, és több tagország bőven a szint felett jár. A pénzügyi krízis egyértelmű nyertesei például a lengyelek: miután eleve magas növekedéssel érkeztek a válságidőszakba (2007-ben több mint 7 százalékkal emlekedett a GDP), a visszaesés náluk azt jelentette, hogy a bővülés üteme esett vissza.
Amíg 2009-ben mindenki zuhant (Magyarország a régióban a legnagyobbat), addig a lengyelek 2,6 százalékkal növekedtek. Nálunk a 2008-as szint 120 százalékán járt a GDP tavaly (rá se férnek a régiós grafikonra). Persze nagyon lentről indultak, de az eredmény látszik: ma már a lengyel egy főre jutó GDP meghaladja a magyart – utolértek minket életszínvonalban.
Az uniós csatlakozás előtt (2003-ban) a magyar egy főre jutó GDP az uniós átlag 62 százaléka volt, a csehek 77 százalékkal vezettek, Szlovákia 55, Lengyelország 48 százalékon állt, Románia 31-nél. Magyarország tíz év alatt 4 százalékpontot javított: a szlovákok 2006-ban hoztak be, majd hagytak állva minket, a lengyelek 2012-ben értek utol, most Románia kezd beérni bennünket. A 2008-as Románia és a Csehország ugyanúgy csak az idén éri el (de a miniszteri példánál maradva: inkább januárban, mint februárban) a válság előtti szintet, miközben Szlovákia rég meghaladta azt.
Sokkal jobban állunk azonban az unió fekete bárányainál (Spanyolország, Görögország és Olaszország még nem érte utol magát), de még a balti államoknál is – Észország, Lettország és Littvánia 14 százalék feletti visszaesést könyvelt el 2009-ben, amit nem tudtak még ledolgozni. Ausztria, Németország, Franciaország, Luxemburg és Belgium is bőven meghaladta már tavaly a 2008-as GDP szintjét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.