Az euróövezeti pénzügyminiszterek tegnap kezdték meg a tárgyalásokat azokról a reformokról, amelyek elindításához köti az EU Athén második mentőhitele utolsó részletének kifizetését. A 7,2 milliárd eurós összeg nélkül Görögország ismét a fizetésképtelenség szélére sodródhat, ám tegnap a hamar véget érő tanácskozásról úgy távoztak a résztvevők, hogy nem adtak ki közös nyilatkozatot. Az Eurogroup holland vezetője, Jeroen Dijsselbloem viszont már előtte jelezte: a hétpontos, többek között a költségvetési tervezés erősítését, a bürokrácia leépítését és az adófegyelem növelését előirányzó terveket távolról sem látja tökéletesnek.
A kifizetést brüsszeli vélemények szerint a trojka szentesítheti – kérdéses egyelőre, hogy a három hitelező, az Európai Bizottság, a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Központi Bank milyen formában tárgyalna a görög kormánnyal. Annak ugyanis az egyik kérése az, hogy az egyeztetéseket ne trojka névvel és ne a görög fővárosban folytassák, ami azonban a lényegen aligha változtat. Az erre a hétre Athénba tervezett fordulót mindenesetre megakadályozta a kabinet – értesült a Financial Times.
Ezért is lehet kiemelt jelentőségű Alekszisz Ciprasz görög kormányfő és Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnök találkozója: ez péntekre várható a bizottság szóvivőjének tegnapi bejelentése szerint. A trojka és Juncker bevonása azért is fontos lehet, mivel – mint Steffen Kampeter német pénzügyi államtitkár kiemelte a német közszolgálati rádiónak – addig nem érdemes tárgyalni a görög tervekről, amíg az uniós partnerek nincsenek tisztában a görögök pontos pénzügyi helyzetével. Kampeter az interjúban bírálta a görög pénzügyminiszter vasárnapi fenyegetését is: Janisz Varufakisz a Corriere della Serának ismét bevetette, hogy ha számukra nem tetsző lesz a megállapodás, azt népszavazásra bocsáthatják.
Újrázna az elnök
Szívesen folytatná az euróövezeti pénzügyminisztereket tömörítő csoport élén a mostani elnök, Jeroen Dijsselbloem. A holland pénzügyminiszter erről egy amszterdami eseményen beszélt. Az Eurogroup elnökét két és fél évre választják, a politikus 2013 januárja óta tölti be a tisztséget, amelyet előtte Jean-Claude Juncker akkori luxemburgi pénzügyminiszter–miniszterelnöké volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.