Bődületes kamatemeléssel próbálja megakadályozni az inflációs pánikot az ukrán jegybank: több mint ezer bázisponttal, az eddigi 19,5 százalékról 30 százalékra vitték fel tegnap a refinanszírozási rátát, amely február elején még 14 százalék volt. A jegybank azt is elrendelte, hogy az exportőrök hrivnyára váltsák át a devizabevételük 75 százalékát; az ukrán fizetőeszköz ettől azonnal 9,3 százalékkal erősödött, 24,25 hrivnyát kellett adni egy dollárért (a múlt héten a Bloomberg adatai szerint 33-34 körül járt az árfolyam). Az év/éves infláció hivatalosan 28,5 százalék volt januárban (egy évvel korábban még csak 1,2 százalékot ért el), de a feketepiaci árfolyamon, vásárlóértéken számolt ráta – mint megírtuk – meghaladhatta a 270 százalékot is, az üzletekben pedig megindult a felvásárlás.
A jegybank mindent meg fog tenni azért, hogy a hrivnyát a 2015-ös költségvetésben szereplő 21,7-es szintre vigye a dollárhoz képest – emlékeztetett értékelésében az egyik legismertebb Ukrajna-szakértő, Timothy Ash, a Standard Bank vezető közgazdásza –, már csak azért is, mert erre van szükség ahhoz, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) igazgatósága a jövő héten jóváhagyja az ország új, 17,5 milliárd dolláros hitelkeretét. A törvényhozás már elvégezte a feladatát: hétfőn este jóváhagyták a hitelfeltételek teljesítéséhez szükséges törvénymódosításokat. Ezekben egyebek közt szerepel nyugdíjcsökkentés, adóemelés, egyes banki előírások szigorítása, ugyanakkor bekerültek olyan intézkedések, amelyek megkönnyítik a vállalkozások beindítását, és 35,7 milliárd hrivnyával (1,9 milliárd dollár) megemelték a szociális kiadásokat. Utóbbiból nemcsak az alacsony jövedelmű családoknak jut, hanem a kelet-ukrajnai konfliktus miatti belső menekülteknek is – idézte a Reuters Natalija Jaresko pénzügyminisztert.
A családoknak szükségük is lesz minden támogatásra, mivel – ugyancsak az IMF-hitel feltételeként – áprilistól az eddigi 3,3-szeresére, ezer köbméterenként 3600 hrivnyára emelik a lakossági gáz minimális árát. Ez csak a havi 200 köbméternél kevesebbet fogyasztó háztartásokra vonatkozik, október 1-től április 1-ig, egyébként 7188 hrivnya lesz a tarifa – derül ki az NRCU ukrán rádió honlapjáról. A vállalati tarifa 2,2-szeresére, köbméterenként 2934 hrivnyára nő, ez még mindig csak az importár 24 százaléka az Interfax szerint.
Ám legalább lesz miért fizetni: az uniós közvetítéssel zajló orosz–ukrán gáztárgyalásokon odáig már eljutottak a felek hétfőn este, hogy eleget tesznek az októberben vállaltaknak, vagyis Oroszország a téli szezon, azaz március végéig rendben szállítja a gázt Ukrajnának, az pedig előre fizet érte. A tárgyalásokon nem foglalkoztak a szeparatisták kezén levő területekre érkező orosz gázzal, korábban a Gazprom azt követelte, hogy Kijev fizessen ezért is. Az orosz és az ukrán energiaügyi miniszter, Alekszander Novak és Vologyimir Gyemiscsin abban is megegyezett, hogy még e hónapban tárgyalnak a nyári szállításokról is, beleértve a tározók feltöltését.
Oroszország még egy gesztust is tett Ukrajnának: Anton Sziluanov pénzügyminiszter hétfőn azt mondta, Moszkva elvárja, hogy Kijev lejáratkor kifizesse azt a 3 milliárd euró értékű kötvényt, amelyet 2013 decemberében vettek meg tőle (az azóta megbukott oroszbarát vezetés támogatása érdekében). Ehhez akkor azt a feltételt szabták, hogy azonnal visszafizetendő, ha az ukrán államadósság meghaladja a GDP 60 százalékát, a mostani kijelentést viszont úgy értelmezik, hogy Moszkva nem nyújtja be a számlát, holott a jegybank már közölte: a hrivnya leértékelődése miatt a teljes adósságállomány tavaly év végén a GDP 71,5 százalékára rúgott.
Bankot zár be a jegybank
Fizetésképtelenné nyilvánította Ukrajna negyedik legnagyobb bankját a jegybank. A Delta Bank eszközei január elsején 60,3 milliárd hrivnyát (1 hrivnya 10,91 forint) értek el, a központi bank közleménye szerint a pénzintézet „a gyors növekedésnek azt az igen kockázatos stratégiáját választotta, hogy nem minőségi eszközöket vont be". A Delta Bankot 2006-ban jegyezték be, egy évvel később már egymillió ügyfele volt. Az ukrán jegybank 30 helyi bankot zárt be tavaly.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.