BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A kormánynál bizakodóbbak a növekedési kilátásokat illetően a német gazdaságkutatók

A német kormány által jelzettnél valamivel lendületesebb gazdasági növekedésre számítanak az idén a német gazdaságkutató intézetek - tájékoztatta csütörtökön az MTI-t az ifo gazdaságkutató intézet a négy vezető német kutatóintézet közös tavaszi jelentésének megállapításairól.

A kutatók szerint a német gazdaság a csökkenő olajáraktól és az euró gyengülésétől kapott nem várt növekedési impulzusoknak köszönhetően a tavalyi 1,6 százalék után az idén az előrejelzések átlaga szerint 2,1 százalékos GDP-növekedést érhet el, 2016-ban pedig 1,8 százalékosat. Ehhez képest a német kormány egyelőre változatlanul 1,5 százalékon hagyta idei növekedési előrejelzését, de az EU-bizottságnak küldött jelentésében 2016-ra már a GDP 1,6 százalékos bővülését jelzi előre.
   
A németországi növekedés legerősebb hajtómotorja a belső fogyasztás lesz a kutatók szerint. A lakosság vásárlóerejét az alacsonyabb energiaárakból származó megtakarítások, valamint a javuló munkaerő-piaci helyzetből eredő béremelkedés erősíti. A munkanélküliségi ráta a tavalyi 6,7 százalékról az idén 6,3, jövőre pedig 5,9 százalékra csökken. A lakossági fogyasztás a kutatók előrejelzése szerint az idén 2,5 százalékkal, jövőre pedig 1,6 százalékkal emelkedik.
   
A tovább bővülő kereskedelmi forgalom formájában azonban az euróövezet is szolgál majd némi növekedési impulzussal a német gazdaság számára. A külkereskedelmi forgalom 0,3 százalékponttal járul majd hozzá a GDP-növekedéshez az idén és jövőre is.
A kutatók az inflációs nyomás szerény növekedésre számítanak, az áremelkedés az idén 0,5 százalék, jövőre pedig 1,3 százalék lehet, ami azonban még elmarad a 2 százalékos céltól.
   
Mindemellett a növekedési ütem az év vége felé lassulni kezd, amiért az olajárcsökkenés halványuló szerepe lesz elsősorban felelős, az euró gyengülésének hatása viszont tartósabbnak bizonyulhat. 
A világszerte alkalmazott monetáris politika expanzív jellege erősödött az elmúlt hónapokban, a japán jegybank tavaly októberben bővítette ki mennyiségi monetáris enyhítő programját, az Európai Központi Bank (EKB) pedig az idén márciusban kezdett bele saját mennyiségi monetáris lazító programjába. Ezzel párhuzamosan a fejlődő térségekben számos jegybank csökkentette az alapkamatot. 

Az amerikai jegybank ugyanakkor a monetáris szigorítás megkezdésére készül. Mennyiségi lazító programját már 2014 végére kifuttatta, a kamatemeléseket pedig az idén tervezi megkezdeni. A monetáris politikai szakadék tágulása számos deviza, köztük az euró és a jen jelentős gyengülését vonta maga után a dollárral szemben. 
A német gazdaságkutató intézetek szerint előrejelzésük távlatain belül világszerte alapvetően az expanzív monetáris politika alkalmazása lesz jellemző, ellentétben az amerikai Fed szigorítás felé hajló monetáris politikájával. 

Az elemzést a DIW (Deutsches Institut für Wirtschaftsforschung e.V.), az IWH (Institut für Wirtschaftsforschung Halle), az ifo (ifo Institut - Leibniz Institut für Wirtschaftsforschung an der Universität München e.V.) és az RWI (Rheinisch-Westfälisches Institut für Wirtschaftsforschung) német gazdasági kutatóintézetek közösen állították össze.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.