BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bóvliban maradt Oroszország

Megerősítette Oroszország részben nem befektetési ajánlású államadós-besorolásait a Standard & Poor's.

A nemzetközi hitelminősítő a döntéshez fűzött londoni elemzésében hangsúlyozta, hogy érvényben hagyta a leminősítés lehetőségére utaló negatív osztályzati kilátást. A cég közölte: leminősítheti az orosz adósosztályzatokat, ha a következő tizenkét hónapban az általa vártnál gyorsabb ütemben romlana Oroszország költségvetési és külső tartalékpozíciója.

A megerősítés a hosszú és rövid futamidejű szuverén orosz devizakötelezettségek "BB plusz/B" besorolására, valamint a helyi valutában fennálló hosszú és rövid lejáratú államadósság "BBB mínusz/A3" osztályzatára vonatkozik.

A hosszú futamú orosz devizaadósság-kötelezettségek "BB plusz" osztályzata egy fokozattal elmarad a befektetési ajánlású kategória alsó szélétől, vagyis a spekulatív sávban van.

A Standard & Poor''s január végén vonta meg a befektetési ajánlású államadós-osztályzatot Oroszországtól, elsősorban azzal a véleményével indokolva a döntést, hogy az orosz monetáris politika rugalmassága egyre korlátozottabb, és az orosz gazdaság növekedési kilátásai is gyengülnek.

Néhány héttel később a Moody''s Investors Service is a spekulatív sávba sorolta át az orosz államadós-minősítéseket, egyebek mellett arra a várakozására hivatkozva, hogy a folytatódó ukrajnai válság, valamint az olajár- és a rubelárfolyam-sokk valószínűleg mély és tartós recesszióba sodorja az orosz gazdaságot.

Több mint egy évtizede először fordul elő, hogy Oroszországot a három nagy nemzetközi hitelminősítő közül több is befektetésre már nem ajánlott osztályzattal tartja nyilván.

A Fitch Ratings jelenleg még a befektetési ajánlású sáv alján tartja az orosz államadós-besorolást, de erre az osztályzatra is negatív kilátás érvényes.

A Standard & Poor''s az orosz adósosztályzatok megerősítéséhez fűzött elemzésében azt jósolta, hogy a orosz gazdaság a 2015-2018-as időszakban átlagosan mindössze 0,5 százalékkal növekszik évente. Az S&P hangsúlyozta, hogy a megelőző négy évben az orosz hazai össztermék (GDP) évi átlagban 2,4 százalékkal bővült. A lassulás az ukrán válság kirobbanása előtt elkezdődött, de jelenleg már szerepet játszik benne az is, hogy az orosz gazdaság külső finanszírozási forrásai szűkössé váltak a szankciók és az olajárak zuhanása miatt - áll a hitelminősítő elemzésében.

A dollárban számolt fejenkénti GDP-érték a rubel gyengülése miatt jelentősen zsugorodik: az S&P számításai szerint az idén csak 8400 dollár lesz, jóllehet két éve még 14 500 dollár volt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.