A nemzetközi hitelminősítő a döntéshez fűzött londoni elemzésében hangsúlyozta, hogy érvényben hagyta a leminősítés lehetőségére utaló negatív osztályzati kilátást. A cég közölte: leminősítheti az orosz adósosztályzatokat, ha a következő tizenkét hónapban az általa vártnál gyorsabb ütemben romlana Oroszország költségvetési és külső tartalékpozíciója.
A megerősítés a hosszú és rövid futamidejű szuverén orosz devizakötelezettségek "BB plusz/B" besorolására, valamint a helyi valutában fennálló hosszú és rövid lejáratú államadósság "BBB mínusz/A3" osztályzatára vonatkozik.
A hosszú futamú orosz devizaadósság-kötelezettségek "BB plusz" osztályzata egy fokozattal elmarad a befektetési ajánlású kategória alsó szélétől, vagyis a spekulatív sávban van.
A Standard & Poor''s január végén vonta meg a befektetési ajánlású államadós-osztályzatot Oroszországtól, elsősorban azzal a véleményével indokolva a döntést, hogy az orosz monetáris politika rugalmassága egyre korlátozottabb, és az orosz gazdaság növekedési kilátásai is gyengülnek.
Néhány héttel később a Moody''s Investors Service is a spekulatív sávba sorolta át az orosz államadós-minősítéseket, egyebek mellett arra a várakozására hivatkozva, hogy a folytatódó ukrajnai válság, valamint az olajár- és a rubelárfolyam-sokk valószínűleg mély és tartós recesszióba sodorja az orosz gazdaságot.
Több mint egy évtizede először fordul elő, hogy Oroszországot a három nagy nemzetközi hitelminősítő közül több is befektetésre már nem ajánlott osztályzattal tartja nyilván.
A Fitch Ratings jelenleg még a befektetési ajánlású sáv alján tartja az orosz államadós-besorolást, de erre az osztályzatra is negatív kilátás érvényes.
A Standard & Poor''s az orosz adósosztályzatok megerősítéséhez fűzött elemzésében azt jósolta, hogy a orosz gazdaság a 2015-2018-as időszakban átlagosan mindössze 0,5 százalékkal növekszik évente. Az S&P hangsúlyozta, hogy a megelőző négy évben az orosz hazai össztermék (GDP) évi átlagban 2,4 százalékkal bővült. A lassulás az ukrán válság kirobbanása előtt elkezdődött, de jelenleg már szerepet játszik benne az is, hogy az orosz gazdaság külső finanszírozási forrásai szűkössé váltak a szankciók és az olajárak zuhanása miatt - áll a hitelminősítő elemzésében.
A dollárban számolt fejenkénti GDP-érték a rubel gyengülése miatt jelentősen zsugorodik: az S&P számításai szerint az idén csak 8400 dollár lesz, jóllehet két éve még 14 500 dollár volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.