Magyarország nem alapítóként kíván részt venni a szervezet létrehozásában, hanem csupán tagnak jelentkezett oda - hívta fel a figyelmet a külgazdasági és külügyminiszter annak apropóján, hogy szerdán véglegesítették az alapító államok listáját. Hangsúlyozta: Magyarországnak az az érdeke, hogy részt vegyen a kínai kezdeményezésre, 100 milliárd eurós alaptőkével megalakuló pénzintézet munkájában. Ezért a kormány az elmúlt héten döntött arról, hogy kéri tagfelvételét a szervezetbe.
Az alapítók szándéka szerint az operatív működését az év végén kezdi meg az AIIB. Ezért az év második felében lehet arra számítani, hogy döntést hoznak a tagfelvételi kérelmekről, azt követően, hogy elfogadták a pénzintézet működési szabályrendszerét - mondta a miniszter. Szijjártó Péter korábban arról tájékoztatta az MTI-t, hogy Magyarország nemzetközi pénzügyi és külgazdasági kapcsolatrendszerének fejlesztését, valamint a magyar vállalatok ázsiai piacokon történő megjelenésének erősítését várja a tárca attól, hogy az ország csatlakozik a szervezethez.
A tagság ugyanis lehetővé teszi, hogy egy, a jövőben várhatóan nagy befolyással rendelkező nemzetközi pénzügyi szervezet döntéseiben Magyarország is részt vegyen, illetve a magyar vállalatok hozzájáruljanak a pénzintézeten keresztül finanszírozott fejlesztésekhez.
A miniszter szerint az AIIB által finanszírozott projektek megvalósítása jelentős exportpotenciált rejt magában, illetve elősegíti a részvételt az új selyemút koncepció megvalósításában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.