Egyre több jel utal arra, hogy nem lesz megállapodás Görögországgal az eredetileg kitűzött, április végi időpont előtt. Athén a hétvégén e hó 20-ig kapott határidőt arra, hogy beadja azonnal végrehajtható reformterveinek legújabb listáját. Ez arra utal, hogy nagyon kis előrehaladás történt február óta. Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság euróért felelős alelnöke a Bloomberg TV-nek úgy nyilatkozott: a tárgyalások „felgyorsultak, de kifutunk az időből”.
A mostani állás szerint a pénzügyminiszterek jövő pénteki ülésén tárgyalják meg az athéni javaslatokat, Dombrovskis azonban egyelőre nem biztat azzal, hogy a rigai találkozón eldől, a görögök hozzájuthatnak-e a mentőhitel utolsó, 7,2 milliárd eurós részletéhez. A volt lett miniszterelnök azt is világossá tette, mennyire nehéz tárgyalópartner a Sziriza vezette kormány: „sok olyan nyilatkozat hangzott el, amely nem segítette a folyamatot” – idézte fel.
Vélhetően ebbe a kategóriába tartozik az is, hogy Görögország felkészül a fizetésképtelenségre is – vagyis nem teljesíti kötelezettségeit hitelezői felé. A korábban többször felröppent hírt hétfőn este a Financial Times online kiadása melegítette fel, az athéni kormány pedig sietve cáfolta – pedig már a kormány több vezető politikusa is felvetette a csőd lehetőségét. Így tett például Alekszisz Ciprasz miniszterelnök is, aki Angela Merkel német kancellárnak címzett, szintén a londoni pénzügyi lap által megszellőztetett levélben arról írt, ha dönteniük kell a hiteltörlesztés és a bérek, nyugdíjak és szociális juttatások kifizetése között, az utóbbit választják. Ciprasz volt az is, aki most közleményben utasította vissza a cikk azon állítását, hogy kormánya visszatartott 2,5 milliárd eurót, amelyet május-június folyamán a közszféra kiadásaira költenek, ahelyett, hogy az IMF-nek fizetnének. A FT is elismeri: ismét csak zsarolásról lehet szó, amellyel a görögök a lehető legjobb feltételeket igyekeznek kiharcolni a hitelprogram meghosszabbításáról szóló tárgyalásokon.
Az euróövezet történetében mindeddig példa nélküli fizetésképtelenség nem vezetne automatikusan Görögország kilépéséhez, de jelentősen megnőne ennek az esélye – jegyzi meg a brit lap. A csőd első kézzelfogható negatív következménye az lenne, hogy az Európai Központi Bank leállítaná a görög bankoknak nyújtott likviditást, ami azok egy részét azonnal ellehetetlenítené.
Élen a hadi kiadások
Az elmúlt években elfogadott megszorítások ellenére a GDP-hez viszonyítva Görögország költi csaknem a legtöbbet hadi kiadásokra – írja az EUobserver. A stockholmi központú SIPRI nemzetközi kutatóintézet adataira hivatkozva a portál kiemeli: amíg 2009-ben még a GDP 3,3 százaléka ment el honvédelemre, 2014-re ez 2,2 százalékra (5,6 milliárd dollár) csökkent, ám ez még mindig jóval magasabb, mint a németeknél, az olaszoknál vagy a spanyoloknál, ahol ez az arány 1 százalék körül van. A 2014. őszi NATO-csúcs résztvevői azt vállalták, hogy hadi kiadásaik szintjét a GDP 2 százalékára tornázzák fel, ezt a görögökön kívül csupán Észtország és az Egyesült Királyság teljesíti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.