Jórészt ez a két híresztelés volt az alapja annak a hirtelen jött derűlátásnak, amely a piacokon is éreztette hatását. Tegnap azonban nem csak Juncker, de az Európai Bizottság rendes napi sajtótájékoztatóján Margaritis Schinas szóvivő is cáfolt, tagadva a létezését a Vima című lap által emlegetett kompromisszumos javaslatnak, amely az adóreformért cserébe alacsonyabb elsődleges költségvetési többletet engedélyezne a görögöknek.
Annak is kicsi az esélye, hogy a csütörtökön kezdődő rigai Keleti Partnerség-csúcson kiegyeznének a görögökkel. Juncker erről csak annyit mondott, az a találkozó nem erről szól – vélhetően az elhúzódó ukrajnai válság lesz ezúttal is a fő téma. Angela Merkel német kancellár és François Hollande francia államfő viszont tegnapi berlini találkozójuk után azt jelezték: készek a lett fővárosban találkozni Alekszisz Ciprasz miniszterelnökkel.
Merkel szerepe nem csak azért lehet kulcsfontosságú a megegyezésben, mert a német kormány ragaszkodik a legkeményebben a két hitelprogram idején kialkudott feltételek betartásához. A kancellárnak saját pártja egyes frakciói számára is meggyőző kompromisszumra kell törekednie Athénnal – írja az Ekatimerini görög lap internetes kiadása. A lap emlékeztet: amíg Merkel – Junckerhez hasonlóan – a görög euróövezeti tagság minden áron való fenntartását támogatja, a CDU/CSU nem minden tagja ragaszkodik ehhez.
Távol áll a pártegységtől a vezető görög kormánypárt, a Sziriza is. A számos radikális baloldali pártocskából álló szövetség amúgy is heterogén, ám a Financial Times szerint már több vezetője is nyíltan szembeszállt Alekszisz Ciprasszal. A januári előre hozott választások után hatalomra került erő sorra adja fel a kampányban elhangzott ígéreteinek teljesítését, amivel a párt keményvonalasai nem értenek egyet.
A viták elsimítása érdekében tegnap fórumot tartott a Sziriza, a londoni üzleti lap azonban arra hívja fel a figyelmet: az igazi ellentétek akkor jöhetnek elő, ha az athéni parlament majd a hitelezőkkel megkötött egyezségről fog szavazni.
Ennek azonban nem csak a dátuma nem ismert még, hanem a feltételei sem világosak, miközben a görögök vészesen fogynak ki az időből. Azt sem lehet pontosan tudni, meddig tartanak ki az athéni tartalékok – vagy éppen azt, hogy a kormány még honnan lesz képes újabb pénzeket elvonni adósságszolgálatai teljesítése érdekében. A Bloomberg elemzői szerint július közepe lehet a végső dátum; konkrétan az Európai Központi Bank számára fizetendő 3,5 milliárd eurós törlesztés sodorhatja végképp csődbe a görögöket.
Csúszásban az adóhivatal
Jókora késéssel indította el a görög adóhatóság azt a weboldalt, amelyen keresztül a helyiek benyújthatják adóbevallásukat – írja az Ekatimerini. A lap emlékeztet: az év első hónapjaiban a kormány azért is került nehéz helyzetbe, mert a vártnál jóval alacsonyabban alakultak az adóbevételek. Ennek ellenére az oldal csak három hónapos késéssel, a múlt hét végén lett működőképes. Mivel így mindössze 45 napjuk maradt a görögöknek, hogy valljanak tavalyi jövedelmeikről, várható, hogy Athén meghosszabbítja a bevallási határidőt, ami a következő hónapokban is alacsonyabb bevételt eredményezhet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.