BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csúcson az üzleti, mélyponton a fogyasztói várakozások

Némi hullámzás mellett már fél éve stagnált júniusban a GKI-Erste konjunktúraindex szezonális hatásoktól megtisztított értéke, amelynek szintje így továbbra is viszonylag optimista hangulatot tükröz. A GKI által az EU támogatásával végzett felmérés szerint az üzleti várakozások idei csúcsukra kerültek, míg a fogyasztói várakozások idei, sőt húsz hónapos mélypontjukra.

A konjunktúraindex a májusi mínusz 3,1 pontról mínusz 3,2 pontra romlott. Az üzleti bizalmi index 3,7-ről 5,1 pontra javult, a fogyasztói bizalmi index pedig mínusz 22,6-ról mínusz 27,0 pontra süllyedt júniusban.
   
Az üzleti szférán belül – a májusban nagyon derűlátóvá vált szolgáltató cégek kivételével - minden ágazat érezhetően optimistább lett. Az építőipar kivételével mindenhol valamivel több volt a javulásra, mint a romlásra számító vállalat.
   
Az iparban a májusi pesszimizmust júniusban derűlátás követte. Kedvezőbb lett az elmúlt időszaki és a várható termelés megítélése, s jelentősen javult a rendelésállományról, ezen belül az exportrendelésekről alkotott vélemény. A készleteket viszont magasabbnak érezték a válaszolók.
   
Az építőipari bizalmi index júniusban jelentősen emelkedett, értéke lényegében visszatért az év eleji szintre. Az előző háromhavi termelés megítélése némileg, a rendelésállomány értékelése számottevően javult.
   
A kereskedelmi bizalmi index júniusban a májusi csökkenésnél kisebb mértékben nőtt, így továbbra is bennmaradt a több mint másfél évet jellemző viszonylag keskeny sávban. Az eladási pozíció és a rendelések megítélése nem változott, a készletszintet viszont lényegesen kisebbnek minősítették a nyilatkozók.
   
A szolgáltatói bizalmi index júniusban korrigálta az előző havi emelkedését. Rosszabb lett az üzletmenet, az előző negyedévi és a várható forgalom megítélése is.
   
A foglalkoztatási hajlandóság a kereskedelemben nem romlott tovább, az ipari és építőipari vállalkozásoknál javult, a szolgáltató cégeknél viszont csökkent. A lakosság munkanélküliségtől való félelme nőtt.
   
Az áremelési szándék az iparban és a szolgáltatók körében erősödött. Az építőiparban a túlnyomó többség változatlan árakra számít. A kereskedelmi cégek körében csökkent az áremelést tervezők aránya, miközben az árnövelés átlagos mértéke nem változott. A fogyasztók inflációs várakozása viszont erősödött.
   
A magyar gazdaság perspektívájának megítélése hónapok óta romlik, s ez az ipari és szolgáltató cégek kivételével júniusban is folytatódott.
   
A GKI fogyasztói bizalmi index júniusban a májusi emelkedésnél nagyobb mértékben esett. A lakosság saját pénzügyi helyzetének következő egy évét és a következő egy évben várható megtakarítási képességét egyaránt rosszabbnak ítélte, mint az előző hónapban. Az emberek a nagy értékű tartós fogyasztási cikkek jelenlegi vásárlási feltételeit változatlannak, a következő egy évre vonatkozót viszont jelentősen romlónak érzékelték.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.