A jövő évi költségvetéshez benyújtott módosítók közül a Fidesz javaslatait támogatta, az MSZP, a Jobbik és az LMP módosító javaslatait elutasította az Országgyűlés gazdasági bizottsága ülésén, amelyen lezárták a törvényjavaslat részletes vitáját, és a kormánypárti képviselők támogatásával elfogadták az erről szóló jelentést.
A költségvetési törvényjavaslathoz 91, a gazdasági bizottságot érintő módosító javaslat érkezett, amelyekről a nemzetgazdasági tárca képviselője kifejtette, hogy előzetes álláspontjuk szerint egyik párt indítványait sem támogatják. Bánki Erik (Fidesz) alelnök ehhez hozzáfűzte, hogy a Fidesz-frakció még nem egyeztetett a kormánnyal.
A többség a tartalékokból költekezne az általa fontosnak tartott célokra, de van példa az áfabevételi előirányzat indoklás nélküli növelésére ugyanúgy, ahogy a hiányt simán növelő javaslatra is
Összesen 4,9 milliárd forintból kellene új atlétikai központot és teniszcentrumot építeni Győrött, hogy a város 2017-ben meg tudja rendezni XIV. Nyári Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivált – derül ki két győri képviselő a költségvetéshez benyújtott módosító indítványából. Ez a legnagyobb összeg, amelyet a kormánypárti képviselők közül valaki helyi célokra kért.
Lázár János, Miniszterelnökséget vezető miniszter például mindjárt három módosító indítványt jegyez: a Liget projektre félretett 19 milliárdból 6,2 milliárdot helyez át az érintett múzeumok költségvetésébe (ez azonban technikai változtatásnak tűnik csupán), miközben 300 milliót adna a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria párosának, egymilliárdot pedig a Budapesti Operettszínháznak pluszban.
Gulyás Gergely, a törvényalkotási bizottság fideszes elnöke egyrészt a nyugati diaszpórában élő magyarok leszármazottait segítő ReConnect Hungary program támogatását növelné 50 millió forinttal. Ezenkívül elkülönítene 200 milliót a Nemzeti Emlékezet Bizottságnak arra a célra, hogy ha a szervezet megkapja a végleges épületét, fel tudja újítani. A főváros szívében, az Erzsébet téren álló Design Terminál támogatását emelné meg még 100 millió forinttal (327,6 millióra), hogy még több tehetséges fiatalnak tudjanak segítséget nyújtani.
Kósa Lajos, a párt ügyvezető alelnöke összesen öt módosítót jegyez, amelyekből három kötődik Debrecenhez. Egyrészt javasolja, hogy építsék meg az M3–M35 autópályák görbeházai csomópontjánál azt a két kanyarodósávot, amely biztosítaná, hogy a Nyíregyháza és Debrecen között haladva is simán lehessen használni a sztrádát. A képviselő leírja, hogy az útrészt azért nem építették meg korábban – bár tervezők számoltak is ezzel a kiegészítéssel, a ki- és becsatlakozó csonkok meg is épültek, van környezetvédelmi engedély is –, mert a forgalom nem indokolja. Mindenesetre erre a célra Kósa Lajos kétmilliárd forintot szánna.
A másik javaslata a debreceni Nyíl utca korszerűsítése – a 3 milliárd forintos projekt azért nehéz, mert számos ingatlant kell felvásárolni ahhoz az államnak, hogy a tervezett útszélesítésre sort tudjon keríteni. Ehhez képest csak aprópénz az a 400 millió forint, amit Kósa Lajos Debrecen repterének intézne, mondván az nem önfenntartó. A javaslat indoklása szerint a támogatás a két, évi 700 millió utasnál kisebb forgalmú reptérnek járna (a másik a Fly Balaton), de végül csak a debreceninek adnák.
A képviselők a pénzek forrásának általában ugyanazt a keretet találják meg: a költségvetési tartalékok szintjét csökkentik változatos formában. Néha a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő tulajdonosi joggyakorlásra szánt 17 milliárdos keretéből csippentik le a szükséges összeget, olykor a Nemzetgazdasági Minisztériumnál szerkezetátalakításra szánt keretből. Általánosságban azonban csak egyszerűen a rendkívüli kormányzati kiadásokra félretett pénzből vesznek el – a százmilliárdos keretet közel 12 milliárddal mérsékelnék a javaslatok.
Összességében – ha minden kormánypárti módosítást elfogadnának – 26 milliárd forinttal romlana a költségvetési pozíció. Ennek része négy olyan javaslat, amelynek egyszerűen nincs meg sehol a fedezete – összesen 3,6 milliárdos hiánynövelésre tettek indítványt a honatyák. További 7,4 milliárd forintot jelent az adópozíció romlása: L. Simon László, a kancellária államtitkára egy ravasz húzással kivenné ugyanis a költségvetési törvényből a Magyar Nemzeti Filmalap társaságiadó-támogatásának maximumértékét, és azt a mozgóképtörvénybe helyezve egyből meg is emelné 4 milliárd forinttal. További 3,4 milliárddal az áfabevételeket növelnék. Ez volna a forrása a Nemzeti Sportközpontok támogatásnövelésének. Ebből 1,2 milliárd a tatai edzőtábor korszerűsítésére, 2,4 milliárd pedig a vizes világbajnokság előrehozására kell: emiatt ugyanis magasabb összegű jogdíjakat kell fizetni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.