Mégis győzelmet aratott a Magyar Nemzeti Bank is a bankadócsökkentésben. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter maga jelentette be tegnap, hogy a bankok a 2009 óta eltelt időszakban elkönyvelt vállalati hitelállomány-növekedés 30 százalékának megfelelő adóvisszatérítést igényelhetnek majd 2016-tól.
A visszatérítés együttes összege nem lehet nagyobb 10 milliárd forintnál, ha az igények ezt meghaladják, a hitelezésnövekedés arányában osztják el a pénzt. A miniszter közlése szerint a javaslatot egyeztették a Magyar Bankszövetséggel. A szervezet támogatja az indítványt, amelyet a jövő évi adómódosításokhoz nyújtanának be. Varga Mihály szerint tény, hogy az új kedvezménnyel eltérnek az EBRD-vel kötött megállapodástól, de miután az kedvezőbb a hitelezésüket növelő pénzintézeteknek és a Bankszövetség is támogatja a változtatást, a kormány „megfontolásra javasolja”.
A bankadó csökkentése kapcsán éles vitába keveredett a Magyar Nemzeti Bank vezetése a Nemzetgazdasági Minisztériummal. Matolcsy György jegybankelnök szűk stábjának több tagja is hangsúlyozta, hogy szerintük az EBRD-vel kötött adócsökkentési megállapodás helyett a bankok terheinek mérséklését a vállalati hitelezés növeléséhez kellene kötni. A jegybank az várta, hogy a bankok legalább közöljék, mekkora növekedést vállalnak a vállalati hitelezésben (ezt a pénzintézetek megtették). De az MNB vezetői azt is hangsúlyozták, hogy a bankaadó tervezett csökkentése (az, hogy a 2009-es mérlegfőösszeg helyett a 2014-es lesz az egyébként is kisebb, 0,53 százalékos felső kulcsot tartalmazó teher alapja) azon pénzintézeteknek kedvez, amelyek a válság után visszavették az aktivitásukat, és ezért zsugorodott az eszközeik összértéke. A kormány végül elvetette az MNB javaslatait arra az álláspontra helyezkedve: a megkötött megállapodást nem lehet felrúgni – ezért az eredeti megállapodásnak szó szerint megfelelő bankadó-csökkentési javaslat került az Országgyűlés elé. A mostani kiegészítés viszont már jobban tükrözi a jegybanki álláspontot.
Más kérdés, hogy nem sok olyan pénzintézet van, amely növelni tudta volna a hitelezését, vagy – akár – a vállalati hitelezést 2009-hez képest. A hitelintézetek vállalati hitelállománya 2009-ben 7205 milliárd forintot tett ki, míg tavaly év végére ez 5873 milliárd forintra süllyedt, vagyis 18 százalékkal csökkent. Ennek részben oka a visszafogott hitelezési hajlandóság, a magyarázatok között szerepel még a portfolió romlása, néhány nagyprojekt bedőlése illetve beragadása is. A nagybankok közül kevés mondhatja el magáról, hogy legalább meg tudta őrizni a válság alatt a vállalati hitelállomány nagyságát: az OTP-nél a 2009 végi ezermilliárd feletti vállalati hitelállomány minimálisan zsugorodva 976 milliárdra csökkent. (A nagyvállalati hitelezés közepes ütemű mérséklődését itt a kis- és közepes vállalatoknál tapasztalható gyors bővülés kompenzálta). Így az OTP – ha a vállalati hitelezés egésze számít majd nem nyer az ügylettel, ám ha a kis- és középvállalatokat nézik, akkor 20 milliárdos leírásra tarthatna igényt (illetve az arányos részére).
Jól járhat viszont a változással az immáron állami tulajdonú Budapest Bank: a pénzintézet a kihelyezett vállalati hitelállományát a 2009 végi 211 milliárd forintról 279 milliárdra emelte, ez alapján szintén 20 milliárdos igényt fogalmazhatna meg. Ám ha a leszerződött állomány számít (itt a két szám a bank szerint 240 és 458 milliárd), akkor a kedvezményigény már 65 milliárdra emelkedik. Szintén jól járhat az FHB is, a bank 39 milliárdos vállalati hitelállomány-növekedés alapján 13 milliárd forint kedvezményre tarthatna igényt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.