Legalább még négy évig egyensúlyban kívánja tartani a büdzsét a német kormány a tegnap elfogadott jövő évi költségvetési tervezet szerint, a növekvő kiadásokat kizárólag a magasabb adóbevételekből akarják fedezni. A 2016-ossal együtt már a harmadik egymást követő évben lenne legalább nullszaldós a német költségvetés (tavaly a GDP 0,6 százalékára rúgó többletet értek el). Jövőre 312 milliárd euró kiadást terveznek az idei 301,6 milliárd euró után, majd folyamatosan emelni akarják a szintet, egészen a 2019. évi 333,1 milliárdig, mindvégig ugyanakkora bevételek mellett.
A törvényhozás elé kerülő tervezet a márciusban elfogadott előzetes javaslatban szereplőnél nagyobb arányú GDP-növekedésre és magasabb adóbevételekre alapoz, folyamatosan alacsony munkanélküliség mellett. A mostani kormányzati becslés szerint idén és jövőre egyaránt 1,8 százalékkal bővül a német gazdaság, a GDP-arányos adósságot pedig az évtized végére akarják 60 százalék alá szorítani – eleget téve ezzel a maastrichti kritériumnak –, de már jövőre 70 százalék alá nyomnák a 2014. végi 74,7 százalékról.
A szövetségi beruházásokra elkülönített összegekből nem nagyon látszik, hogy a német kormány minden erejével eleget akarna tenni a régóta meglevő külső nyomásnak, és az export helyett állami programokkal, például nagy infrastrukturális fejlesztésekkel hajtaná a gazdaságot. A 2016-ra betervezett 30,4 milliárd euró félmilliárddal kevesebb a márciusi előzetes tervben szereplő összegnél – bár az ideinél 300 millióval több –, és a következő időszak csúcsévében, 2018-ban is csak 31,8 milliárdra nő. A kormány ugyanakkor közölte, hogy minden extra bevételt a beruházások növelésére fordít majd, nem pedig adósságcsökkentésre. Az emelkedő adóbevételekre hivatkozva a német kincstár már a múlt héten bejelentette, hogy idén a harmadik negyedévben az eredetileg tervezettnél 5 milliárd euróval kevesebb állampapírt bocsát ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.