BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Emelkedő előtt toporog a Fed

A fogyasztás és az export meglódította az amerikai gazdaságot a második negyedévben az első három havi igen szerény növekedés után, ám az üzleti beruházások lanyhultak – az amerikai jegybank által szerdán este közzétett értékelést ma jórészt alátámasztották a friss adatok a bruttó hazai termék (GDP) alakulásáról. Ez előrevetíti az idei kamatemelést, de további fogódzót nem kínál a jegybank.

Tovább erősödött a dollár azt követően, hogy a kereskedelmi minisztérium statisztikai hivatala 2,3 százalékos – a piaci 2,5 százalékos várakozástól kissé elmaradó –  annualizált GDP-növekedést mutatott ki első becslésként a második negyedévre, emellett kiigazította az első három havi adatot, így az a korábbi 0,2 százalékos visszaesés helyett 0,6 százalékos bővülést tükröz. Távolabbra visszamenőleg is módosították a számokat, ezek szerint 2011 és 2014 vége között az USA gazdaság évente 2,1, nem pedig 2,4 százalékkal bővült.

A második negyedévben a javuló foglalkoztatási helyzet miatt is 2,9 százalékkal felívelő fogyasztás lökte meg a gazdaságot, de az is segített, hogy az ebben az időszakban inkább gyengülő dollár nyomán több mint öt százalékkal növekedett az export – igaz, az import is nagyobb lett. Ám a májusi idei mélypont óta megint erősödik az árfolyam, ezzel kapcsolatban a Federal Reserve (Fed) nyíltpiaci bizottságának szerdán este kiadott közleménye is némi aggodalmat mutatott. A most közzétett adatok szerint az üzleti beruházások 0,6 százalékkal csökkentek, erre az eshetőségre is utalt a Fed előző napi állásfoglalása. Ennek oka részben az, hogy az olcsóbb olaj miatt elmaradtak fejlesztések az energiaiparban. Összességében azonban minden jel arra utal, hogy a gazdaság valóban csak átmeneti hatások, például a zord időjárás és a kikötői sztrájkok miatt lassult az első negyedévben, így megnyílik az út kamatemelés előtt.

A Fed szerdán mindenesetre nem adott útmutatót annak megítélésére, hogy már szeptemberben megkezdi-e a monetáris politika normalizálását, vagy még kivár decemberig. A közlemény feltűnően derűlátóan szólt a munkanélküliség 5,3 százalékra csökkenéséről, és arról, hogy a munkaerőpiacon a kapacitások kihasználása javult, de július közepi törvényhozási meghallgatásán Janet Yellen elnök még arra emlékeztetett, hogy a munkában állók és a munkát keresők aránya továbbra is alacsony.

Az infláció elmarad a jegybanki céltól, a bizottsági állásfoglalás ezt erőteljesen hangsúlyozza is. Ez részben az energiaárak csökkenésével és az erős dollár miatt olcsóbbá váló importtal magyarázható. A Fed célja az, hogy a személyes fogyasztási kiadásokból képzett árindex (PCE) elérje a két százalékot, és bízik benne, hogy középtávon ez megvalósul. (Ha túl alacsony marad az infláció, akkor a kamatemelés károkat is okozhat.) Az élelmiszerek és az energia nélkül számított fogyasztói maginflációs adatok azonban azt jelzik, hogy az áralakulás már közelít a célhoz: a júniusban közzétett adatok szerint a PCE 0,2, míg a mag PCE 1,2 százalékkal emelkedett.

Elemzők kiemelték, hogy a szoros figyelemmel kísért közlemény szerint a jegybanki vezetőknek már csak „néhány” további kedvező bizonyítékra lenne szükségük a 2008-ban nulla százalék közelébe levitt irányadó kamat emelésének megkezdéséhez. Ám a júniusi közleménnyel ellentétben most nem utaltak rá, hogy az energiaárak megszilárdulnának. Ez nem is csoda, hiszen egy hónap alatt az olaj ára a hordónkénti hatvan dollárról ötven dollár körüli szintre esett vissza, miközben a kamatemelési kilátások és az élénkülésre utaló jelek miatt erősödik a dollár, a kivitelt fékező hatással. Ez mind az infláció, mind a növekedés szempontjából komoly dilemma marad a döntéshozók számára. Kongresszusi meghallgatásán Yellen azt mondta: idén, akár már szeptember közepén meg lehet kezdeni a kamatemelési ciklust – augusztusban nem ülésezik a bizottság –, de a kamatpálya íve mérsékelt emelkedőt mutat majd. A kamat pedig nem kúszik feljebb minden egyes ülésen, és még évekig a normálisnak tekintett 3,75 százalék alatt maradhat.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.