BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jegybanki eligazításra vár a piac

Belehúzott a második negyedévben az amerikai gazdaság, 3,7 százalékkal nőtt, minden várakozást felülmúlva. Alapesetben ez arra ösztönözné a Federal Reserve-t, hogy elkezdjék a kamatemelést, de most nem beszélhetünk normális helyzetről.

Amikor 2007 augusztusában Ben Bernanke, a Fed akkori elnöke megtartotta beszédét az 1978 óta már hagyománnyá vált amerikai nyári konferencián Jackson Hole-ban, sejteni engedte, hogy jön a kamatcsökkentés az ingatlanpiaci pénzügyi feszültségek miatt. Négy évvel később, 2011-ben pedig lényegében meghirdette a mennyiségi lazítás néven elhíresült likviditásbővítő program újabb fordulóját.

Az amerikai jegybanki hálózat kansasi tagjának meghívására idén is a wyomingi üdülőhelyen gyűlnek össze a vezető közgazdászok, hogy elmélyedjenek az infláció és a monetáris politika rejtelmeiben. Szakítva azonban a hagyománnyal, Janet Yellen Fed-elnök nem lesz ott a háromnapos eszmecserén, helyettese, Stanley Fischer fejti ki a véleményét.

Az elemzők és a befektetők most úgy vélik, a tőzsdéken jórészt kínai hatásra átfutó pánik és a világgazdaság mérséklődő növekedése miatt fokozódó aggodalom érdemben befolyásolhatja az amerikai jegybank vezetőit. A megfigyelők közül egyre kevesebben tartják valószínűnek, hogy szeptemberben megemelik a 2008 óta nulla és negyed százalék közé szorított irányadó kamatot. Az előrejelzések szóródnak. Elképzelhető, hogy októberben mégis elszánja magát a Fed, de lehet, hogy decemberben vagy csak márciusban.

Némi bepillantást engedett a jegybankárok gondolkodásába William Dudley, a New York-i Fed elnöke, a kamatdöntő ülések állandó résztvevője, aki úgy fogalmazott, hogy a rövid távú piaci kilengéseket nem kell túlreagálni, de az emelés szeptemberben nem látszik sürgetőnek.

A következő ülést három hét múlva tartja a nyíltpiaci bizottság, addig befutnak az augusztusi foglalkoztatási adatok is. Az USA második negyedévi növekedéséről tegnap közzétett adat azt jelzi, hogy javul a teljesítmény.

A jegybankok általában nem avatkoznak be, ha átmenetinek ítélik a piaci kilengéseket, de kénytelenek lépni, ha a mozgás irányát fenyegetőnek látják. Erre utal a Goldman Sachs tanulmánya, amely szerint tízszázalékos tőzsdei visszaesés után általában lazított a Fed. Fontosabb, hogy a Goldman Sachs pénzügyi feltételeket tömörítő indexe szigorodást jelez – jegybanki kamatemelés nélkül is. A Fed felhagyott a mennyiségi könnyítéssel, az üzleti kamatok emelkednek, a hitelfeltételek keményednek, és erős a dollár. Ezek a hatások 0,5 százalékot faragnak le a gazdaság növekedési üteméből, és az inflációt sem hagyják a kétszázalékos cél felé közeledni. A San Franciscó-i Fed tanulmánya pedig a szezonális hatások kiszűrése révén azt találta, hogy az első fél évben az infláció alacsonyabb, a gazdasági növekedés üteme magasabb volt a közöltnél. Utóbbi feltételezést a friss GDP-adat alá is támasztja.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.