Az idei második negyedévben az előző negyedévhez képest a szezonálisan kiigazított volumenindexek szerint a beruházások 1,7 százalékkal emelkedtek. Az előző év azonos időszakához képest a beruházási tevékenység 5,7 százalékkal növekedett, ezen belül az építési beruházások 10,1, a gép- és berendezésberuházások 0,5 százalékkal.
A jó beruházási teljesítményből a versenyszféra és az állam is meghatározó szerepet játszott. A versenyszféra beruházásai 13,6 százalékkal, az államiak 15,7 százalékkal növekedtek. Mindez azt is jelenti, hogy a tavalyi választásokra felpörgetett beruházási hullámot tovább tudta növelni az állam.
[caption id="" align="alignleft" width="601"] forrás: KSH[/caption]A KSH szerint a nemzetgazdasági ágak közül a szállítás, raktározás nemzetgazdasági ág beruházásainak volumene 45 százalékkal emelkedett, a vasút- és autópálya-építések, a nagyvárosi közlekedési hálózatok, illetve a járműparkok jelentős bővítésének köszönhetően.
Jelentősen nőttek a beruházások a villamosenergia-, gáz-, gőzellátás (37 százalék), a vízellátás, szennyvíz gyűjtése, hulladékgazdálkodás (25 százalék) és az oktatás (21 százalék) területén. A közigazgatás, védelem, kötelező társadalombiztosítás ágban a beruházási teljesítmény 15,3 százalékkal nagyobb lett.
A beruházások egynegyedét adó feldolgozóipar beruházásai – az egy évvel korábbi kiemelkedő növekedést követően – 7,1 százalékkal csökkentek. A nemzetgazdasági ágon belül nagyobb mértékű visszaesés következett be a gyógyszergyártásban, a gumi, műanyag, nemfém ásványi termékek gyártásában, valamint a járműgyártásban – írta a KSH.
A kisebb súlyt képviselő nemzetgazdasági ágak közül számottevően csökkentek a beruházások a mezőgazdaság (29 százalék), a pénzügyi, biztosítási tevékenység (22 százalék), a szakmai, tudományos, műszaki tevékenység (21 százalék) és a kereskedelem (7,2 százalék) nemzetgazdasági ágakban.
A második negyedéves előzetes GDP-adatok után – amely a gazdaság 2,7 százalékos növekedését mutatta – számos elemző úgy vélte, hogy a beruházások gyengébb teljesítménye miatt lassulhatott a gazdasági növekedés. A beruházások azonban az első negyedéves visszaesés után új lendület vettek, ami azért is jó teljesítmény, mert a tavalyi azonos időszaki bázis magas. Akkor több mint 24 százalékkal nőttek a beruházások.
Felhasználási oldalról tehet a beruházások minden bizonnyal támogatták a gazdaság növekedését, ahogyan a fogyasztás és a nettó export is jól teljesíthetett. Maradt a készletváltozás, ami visszahúzó erő lehetett. Termelési oldalról már eddig is tudható volt, hogy a mezőgazdaság teljesítményének visszaesése húzta vissza a növekedést, ugyanakkor az ipar és a szolgáltatások a második negyedévben is jól teljesítettek.
A beruházások növekedése arra utal – különösen, hogy a versenyszféra is erősen nőtt –, hogy a magyar gazdaság továbbra is viszonylag dinamikus növekedési pályán haladhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.