BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Növekedést ígérnek, nem valutaháborút

A helyzethez képest derűlátó közleményt adtak ki a húszak csoportjának (G20) ankarai pénzügyi csúcstalálkozójáról. Már-már kitörő lelkesedéssel fogadták a kínai magyarázatot a világgazdaság 85 százalékát képviselő országok pénzügyminiszerei és jegybankelnökei. Lu Csi-vej kínai pénzügyminister ügyesen elmagyarázta, hogy az augusztusban bevezetett és tőzsdei felfordulást okozó árfolyamrendszer pusztán a piaci erőknek enged szabad utat, miközben a kínai gazdaság alapjai szilárdak. Az érvelés annyira sikeresnek bizonyult, hogy Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter is úgy nyilatkozott, nincs ok tartani a kínai gazdaság lassulásától. Brit részről George Osborne azzal érvelt, hogy Kína a beruházások vezérelte növekedésről a fogyasztás serkentette modellre áll át, és senkinek sem érdeke, hogy a folyamat kudarcba fulladjon. Még az amerikai pénzügyminiszter, Jack Lew is elismerte, hogy ha a jüan árfolyama jobban tükrözi a piaci mozgásokat, akkor kurzusa gyengülhet és erősödhet is. Csak Japán maradt elégedetlen a kínai tájékoztatással.

Összességében ezt a többségi megnyugvást tükrözi a közlemény is, amely közvetve utal csak Kínára, amennyiben üdvözli általánosságban a piaci árfolyamok kialakulását. Egyben a résztvevők újfent jelezték, nem áll szándékukban valutaháborút indítani, vagyis nem kívánnak egymással versengve leértékelni.

Az ülésre elemzést készítő Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezére, Christine Lagarde szerint szinte minden mérőszám alacsony teljesítményt mutat: alacsony a növekedés üteme, a beruházások bővülési irama, a nemzetközi kereskedelmi forgalom, a termelékenység, az infrastrukturális beruházások száma. Csak a munkanélküliségi ráta magas. Az IMF azt ajánlja, hogy a jegybanki politika maradjon nagyon laza és támogató, ameddig csak lehetséges, továbbá folytatódjanak a strukturális reformok.

A G20-as közlemény erre annyiban válaszol, hogy nem elég pusztán az olcsó pénz politikájával megpróbálni serkenteni a gazdaságokat. S nem engedve azon országok nyomásának, amelyek az amerikai jegybank közelgő kamatemelésének halasztását sürgették, a záródokumentum azt sejteti, hogy bizony a fellendüléssel összhangban egyes fejlett országokban a monetáris politika szigorítása valószínűnek látszik. Elismerték a húszak is: a globális növekedés irama elmarad a várakozástól. Ezért összehangolt beavatkozást ígérnek, hogy a múlt évben tett fogadalmuknak megfelelően öt év alatt két százalékponttal fejelhessék meg a globális bővülés ütemét.

Csökkent az amerikai munkanélküliség

Miként összegzi e havi ülésén az amerikai jegybank (Fed) a világgazdaság és az amerikai gazdaság helyzetét – ez volt a tétje a pénteken közzétett foglalkoztatási adatsornak. Augusztusban az előzetesen becsültnél kevesebb, 173 ezer munkahely keletkezett az Egyesült Államokban, ám a munkanélküliségi ráta 5,3 százalékról 5,1 százalékra esett, lényegében a teljes foglalkoztatás szintjére. A júniusi és júliusi adatok felfelé módosítása nyomán az elmúlt három hónapban átlagosan havonta 221 ezer, idén 212 ezer új állást kínáltak a munkaadók. A bérek azonban csak két százalékkal emelkedtek éves szinten, s a Fed szerint három-négy százalék illene. Az G20-as találkozóra készült anyagában az IMF az írta: csak akkor emeljen kamatot a Fed, ha az adatok valóban meggyőzik a munkaerőpiaci helyzet javulásáról.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.