Emelkedtek az adóterhek 2014-ben – derült ki a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) összesítése nyomán. A társasági adóban az átlagos adóterhelés 11 százalékos volt tavaly, 0,9 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál, míg a személyi jövedelemadó esetében a jövedelmek 13,7 százalékát kellett becsengetni az államkasszába. Varga Árpád, a NAV elnökhelyettese szerint a kedvezmények megszűnése magyarázza mindkét esetben az adóterhelés emelkedését. A társasági adó esetében a korábban megítélt befektetési kedvezmények járnak le, míg az szja esetében a családi adókedvezmény maradt csak érdemi leírásként.
A tavalyi adóbevallások a gazdaság érdemi növekedéséről is tanúskodnak: a munkaviszonyból származó jövedelmek összességében 8 százalékkal növekedtek. Eközben a társasági adó hatálya alá tartozó cégek összesített nettó árbevétele több mint 6 százalékkal, 78 ezer milliárd forint fölé emelkedett, nőtt az adóalap és persze a befizetett adó összege is, utóbbi 31,5 százalékkal. A nyereséges cégek száma 2 százalékkal gyarapodott, míg a veszteségeseké és a nullszaldót kimutatóké is csökkent. És ugyan a társaságiadó-bevallást beadó cégek száma csökkent (közel 20 ezerrel), ez azonban inkább a kisadózó vállalkozások tételes adója, a kata népszerűség-növekedésének köszönhető. Tavaly év végén közel százezer vállalkozás választotta már az egyszerűsített adózási formát, az idén augusztusig pedig további több mint 20 ezerrel gyarapodott a számuk.
Változatlan ugyanakkor a cégek nemzetgazdasági szerepe: a mikrovállalkozások vannak a legtöbben (89 százalékát jelentik az összes társaságnak), ám a belföldi és az exportbevételek 15 százalékát tudhatják csak magukénak, miközben a társasági adónak a harmadát ők fizetik be. A kis és a közepes társaságok a vállalkozások 7 százalékát teszik ki, míg a belföldi árbevételnek 40, az exportárbevételnek viszont csak 11 százalékát adják. Ők fizetik a társasági adónak a 28 százalékát. A hivatalosan az egyéb kategóriába sorolt nagyvállalatok mindössze a társaságok 4 százalékát adják, ugyanakkor az exportárbevétel 75, a belföldi értékesítés 47 százalékát tudhatják magukénak, miközben a befizetett adó közel 40 százaléka is hozzájuk kötődik.
A befizetéseket a társasági adóban is leginkább a kedvezmények befolyásolták: a nagyvállalatok általában a fejlesztésre vettek igénybe leírást, míg a kis és közepes cégek előszeretettel támogatták a látványcsapatsportokat, és ezzel (is) csökkentették a befizetendő adójukat.
Nagyot buktak a milliárdosok
Tavaly 1,1 milliárd forintos jövedelme volt a legjobban kereső magyarnak, ám ez nem éri el a 2013-as rekordot: akkor 3,3 milliárdot vitt haza ugyanaz az ember, igaz, amíg 2014-ben ezt munkaviszonyban szerezte meg, addig egy évvel korábban a rekorodt önálló tevékenység eredményeként könyvelték el (az adózás utóbbinál kedvezőbb lehet a 10 százalékos költségátalány alkalmazásának lehetősége miatt). A legnagyobb profit – egészen pontosan: forrásadós jövedelem – tavaly 4,4 milliárd forint volt, ez mind osztalékból származott, ám meg sem közelíti az egy évvel korábbit: akkor a legjobban kereső magyar közel 11 milliárd forint befektetési hasznot könyvelt el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.