Rekordokat ért néhány szó a múlt hét utolsó kereskedési napjain. Az európai vezető tőzsdeindexek kéthavi csúcson zártak pénteken, az euró árfolyama pedig kéthavi mélypontra esett, azaz látványosan gyengült a dollárral szemben. A kurzus az 1,15-os szintről 1,10 közelébe zuhant. A kétéves német állampapír hozama mínusz 0,32 százalékra ereszkedett, és ezzel történelmet írt.
Ezt a drámai hatást váltotta ki Mario Draghi, aki az Európai Központi Bank (EKB) kormányzótanácsának csütörtöki ülése után bejelentette, hogy decemberre kidolgozzák, milyen további eszközökkel lehetne a most éppen mínusz 0,1 százalékos inflációt, vagyis csökkenő fogyasztói árindexet a majdnem kétszázalékos célhoz közelíteni.
Ha a deflációs veszélyt hordozó helyzeten nem sikerül változtatni, akkor az inflációs várakozások is a mélybe zuhannak, aminek következménye a gazdaság pangása lehet, japán módra. Négy kockázatot észlel az EKB, és emiatt a kormányzótanácsban nagy vita alakult ki, nem kellene-e már most beavatkozni. A külső környezet sem kedvező, elégtelen a kereslet, a defláció szelleme kísért, alacsonyak az olajárak, és erős az euró.
Az EKB most megvizsgálja, hogy a jövő szeptemberig tartó, havi hatvanmilliárd euróra rugó eszközvásárlási programját meghosszabbítsa-e, szerkezetét módosítsa-e, netán összegét növelje-e. De szóba került az is, hogy a kereskedelmi bankoknak felszámított, jelenleg mínusz 0,2 százalékos betéti kamatot még tovább csökkentik. A piacok lelkesedését táplálta persze, hogy Kína negyed százalékponttal lejjebb vitte irányadó kamatait, így kívánván fékezni a gazdaság lassulását.
Franciaországban 4 hónapos csúcsra, 52,3 pontra emelkedett a kompozit index. A német PMI 54,4 pontra nőtt a szeptemberi 54,1-ről, ami annak köszönhető, hogy a szolgáltatások dinamikusan bővültek, ugyanakkor a feldolgozóipar növekedése lassult. Az Egyesült Államok gazdasága is jól teljesített: a PMI 54 pontra nőtt a szeptemberi 53,1-ről, miközben elemzők romlást vártak.
Franciaországban 4 hónapos csúcsra, 52,3 pontra emelkedett a kompozit index. A német PMI 54,4 pontra nőtt a szeptemberi 54,1-ről, ami annak köszönhető, hogy a szolgáltatások dinamikusan bővültek, ugyanakkor a feldolgozóipar növekedése lassult. Az Egyesült Államok gazdasága is jól teljesített: a PMI 54 pontra nőtt a szeptemberi 53,1-ről, miközben elemzők romlást vártak. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.