BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Messze van még a régió

Magyarország jövőre visszaszerezheti a négy évvel ezelőtt elveszített befektetési ajánlását több hitelminősítőtől is, de arra nincs esély, hogy a 2018-as választásokig olyan jó legyen a besorolásunk, mint a régiós országoké.

Egy kicsit későbbre tolódott Magyarország felminősítése a Fitch döntése után. A hitelminősítő pénteken fenntartotta az ország befektetésre nem ajánlott „BB+” szintű besorolását, és a besorolás margóján továbbra is pozitív kilátást hagyott. „A jövő év első felében kiemeli az országot a bóvliból a Fitch, addigra már egy éve pozitív lesz a minősítés kilátása” – mondta a Világgazdaságnak Németh Dávid, a K&H Bank vezető közgazdásza.

A régióban Magyarországnak a legrosszabb az adósbesorolása, főként a magas államadósság, a feltörekvő országokhoz képest alacsony potenciális gazdasági növekedés, valamint a gazdaságpolitika miatt. „A hitelminősítők még mindig aggódnak a hazai gazdaságpolitika minősége és az üzleti környezet kiszámíthatósága miatt” – vélik a Raiffeisen Bank elemzői.

Viszont egyelőre nem ajánlja majd mind a három nagy hitelminősítő újra befektetésre az országot. – A BBB– kategória visszaszerzése reális két hitelminősítőnél a jövő év közepén, a Standard & Poor’s azonban sokkal szigorúbb Magyarországgal, mint a másik két cég. Az S&P még a pozitív kilátás megadása után is várhat a felminősítéssel – mondta Németh Dávid. A legtöbben úgy vélik, hogy az S&P-nél van a legnehezebb dolgunk: náluk stabil a kilátás jelenleg, vagyis nem tervezik a felminősítést. A pozitív kilátás megadása után is hosszú hónapok vagy negyedévek telhetnek el, mire felminősítenek, így a jövő év is kétséges lehet. Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfóliómenedzsere arra hívta fel a figyelmet, hogy már egy felminősítés is okozhat kedvező változásokat a magyar eszközök piacán annak ellenére, hogy részben már beárazták a piacok a lépést.

Arra mégis kevés esély van, hogy belátható időn belül olyan jó legyen a magyar osztályzat, mint a régiós átlag. Lengyelország és Szlovákia „A”, Csehország pedig az „AA” kategóriában van. Lengyelországnak négy, Csehországnak pedig hét kategóriával jobb a besorolása, mint a magyar. Németh Dávid nem számít arra, hogy a 2018-as választásokig a kormány azzal dicsekedhet, hogy Magyarországot „A” kategóriában tartják a hitelminősítők.

Elemzők szerint még a kormány terveinél is gyorsabban csökkenő államadósságra, nagyon alacsony költségvetési hiányra és emellett tartósan magas, 3,5-4 százalékos gazdasági növekedésre lenne szükség ahhoz, hogy a jó adósoknak járó „A” kategóriába lépjen Magyarország. Ennél azonban kevesebbet tud a gazdaság: a potenciális növekedés legfeljebb 2 százalékos, és nem várható, hogy nagyot emelkedne, ehhez ugyanis gyors tőkebeáramlás kellene.

A magyar eszközök jövő évi teljesítménye azonban nem csupán a hitelminősítésen múlik. „Ha nem minősítenek fel, de támogató marad a külpiaci környezet, akkor is kedvező maradhat a forint és az állampapírok teljesítménye” – mondta Bebesy Dániel. A Budapest alapkezelő portfóliómenedzsere kiemelte: egy másik forgatókönyv szerint, ha például visszakapjuk a befektetési ajánlást, miközben a tőke elkezd kiáramlani a feltörekvő piacokról – például egy vártnál gyorsabb amerikai kamatemelés miatt –, akkor az Magyarországra is negatív hatással lesz.

A piac már felminősített

A hitelminősítők visszapillantóból vezetnek – értékelte lapunknak az elmaradt besorolásjavítást Zsiday Viktor.

A hitelminősítők a tényekből indulnak ki, és nem abból, hogy mi várható egy gazdaságban. A piacok már régen beárazták a javuló magyar fundamentumokat, miközben

a hitelminősítők még bóvliban tartanak. A befektetési szakértő rámutatott: a hosszú hozamok a befektetési ajánlás megvonásakor látott két számjegyű szint közeléből 3 százalékra csökkentek, ami azt jelenti, hogy a piac már régen felminősítette az országot.

A hitelminősítők a tényekből indulnak ki, és nem abból, hogy mi várható egy gazdaságban. A piacok már régen beárazták a javuló magyar fundamentumokat, miközben

a hitelminősítők még bóvliban tartanak. A befektetési szakértő rámutatott: a hosszú hozamok a befektetési ajánlás megvonásakor látott két számjegyű szint közeléből 3 százalékra csökkentek, ami azt jelenti, hogy a piac már régen felminősítette az országot. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.