Az elektronikus adóbevallási és fizetési megoldások bevezetése volt a leggyakoribb a világban a vállalati közteherfizetést könnyítő lépések között az elmúlt évben – derül ki a PricewaterhouseCoopers és a Világbank közös, Paying Taxes 2016 című kiadványából. A 2014-es adatokat teljes körűen tartalmazó dokumentum szerint továbbra is a Közel-Keleten a legkönnyebb az adófizetés, a világelső Egyesült Arab Emírségekben 15,9 százalékos a közepes vállalatok adószintje, összesen 12 órát kell foglalkozni egy évben az adófizetéssel, és mindössze négy közterhet kell fizetni. A világátlag ehhez képest 40,8 százalékos adószint, 261 órányi adminisztráció és több mint 25-fajta adó egy országban. Adószintben és adminisztrációs teherben is Dél-Amerika vezet (55 százalékos az átlagos elvonás, egy közepes vállalkozásnak 615 órát kell a közteherfizetéssel foglalkoznia), míg az adók számában Afrika a csúcstartó, átlag 36,6-fajta közteherrel.
A világban folyamatosan egyszerűsödik az adófizetés: azon országok aránya, ahol 300 óránál kevesebbet kellett eltölteni az adminisztrációval, tíz éve még csupán 60 százalék volt, ez 2014-re 74 százalékra emelkedett. Ez az utóbbi időszak eredménye: amíg 2004 és 2010 között az adózáskönnyítő lépések legnépszerűbbike a nyereségadó mérséklése volt, addig az elmúlt években ezeknek a helyét az elektronikus adófizetési megoldások vették át. Eközben persze csökkent a fizetendő adók száma is: 2004-ben volt olyan ország, amely 144-fajta adóval szembesítette a vállalkozókat, most már a legtöbb adófajtát alkalmazó ország, Venezuela is „csak” 70-féle közterhet vet ki a vállalkozókra. Az elmúlt évhez képest az átlagos adószint 0,1 százalékponttal csökkent (46 országban emelkedett, 41-ben mérséklődött a teher), és az adminisztrációs idő is csak kicsivel, alig két órával csökkent. Ám tízéves összevetésben már jobb a helyzet: 61 órával kevesebbet kell a világ vállalkozóinak adófizetéssel tölteni.
Magyarország a 189 ország adatait tartalmazó listán a tavalyi adatok alapján a 95. helyet foglalja el, ami rosszabb az egy évvel azelőttinél: tavaly még a 88. helyet foglalta el az ország. A romló eredményben a nyereséghez viszonyított adószint kismértékű növekedése játszott szerepet: a 48,4 százalékos érték 0,4 százalékponttal magasabb a tavalyinál, amiben az egyéb adók emelkedése, vagyis az új különadók bevezetése játszott szerepet. A többi mutatóban a helyzet nem javult, továbbra is 277 munkaórát kell eltölteni az adózási ügyekkel, ezen belül a legtöbbet, összesen 146 órát a bérterhekkel kapcsolatos kifizetésekkel. A nyereségadózás alig 35 órát vesz igénybe, az áfafizetéssel viszont 96 órát bíbelődik egy középvállalkozó. Az adószint nemcsak a világ, de az unió átlagánál is magasabb (utóbbi alig 38,2 százalékos, vagyis 10 százalékponttal kisebb a magyarnál), de alacsonyabb a cseh vagy a szlovák szintnél. Ezeknél az országoknál – ahogyan hazánkban is – leginkább a bérekre rakódó terhek számítanak magasnak. Az adózásra fordított idő is nagyobb: az uniós átlag 194,5 óra, ám viszonylag jól áll az ország az adók számát tekintve: a kis- és középvállalkozásoktól kért 11-fajta adó bőven az uniós átlag alatt van, és régiós összehasonlításban sem számít magasnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.