BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Készpénzfüggőkké váltak a svájciak

A készpénz mindenhatóságában bíznak Svájc lakói, a Nemzetközi Fizetések Bankjának (BIS) adatai szerint náluk legmagasabb az egy főre eső bankjegyek és érmék átlagos értéke. Tavaly a svájciak ötször annyi készpénzt használtak számláik kiegyenlítésekor, mint a kanadaiak, és kétszer annyit, mint az Európai Unió átlaga. A kártyahasználatban is a sereghajtók közé szorultak.

Az utóbbi években a svájci kormány nemzetközi nyomásra igyekszik megteremteni a bankrendszer átláthatóságát. Januártól a szankciók elkerülése végett módosították a pénzmosás elleni szabályozást: a kereskedők és szolgáltatók kötelesek jelenteni a 100 ezer frank, azaz közel 30 millió forintos készpénzes fizetéseket. Ez azonban nem több látványintézkedésnél, hiszen ebbe az összeghatárba az ingatlanokon, esetleg az órákon, ékszereken kívül majdnem minden belefér. A Bloombergnek nyilatkozó szakértők szerint ha a svájci vezetők komolyan gondolnák a pénzmosás visszaszorítását, akkor legfeljebb 10 ezer franknál húzták volna meg a határt. A görögöknél például az 1500 euró feletti készpénzes fizetést egyszerűen betiltották, igaz, ezt az országot átszövő korrupció és a csődközeli helyzet követelte meg. Olaszországban jövő januártól kell hitelt érdemlően bizonyítania a kilétét annak, aki 3 ezer euró feletti számláját készpénzben szándékozik kiegyenlíteni, de egyes esetekben az osztrák kereskedőknek is kötelező elkérniük a személyazonosságot igazoló okmányokat.

Svájcban tíz éve hirdettek tendert a készpénzcserére, és sokadszori halasztás után ez 2016-ban kezdődik meg az 50 frankossal. A végsőkig ragaszkodnak azonban az 1000 frankos címlethez, amely kitüntetett szerephez jut az illegális tevékenységek, sőt feltehetően a terrorizmus finanszírozásában, és hasonló a helyzet a nagyjából feleennyit érő másik kedvenccel, az 500 eurós bankóval.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.