Sorra jelennek meg az uniós pályázatokhoz kapcsolódó elektronikus kitöltőprogramok, kezd felpörögni a tavaly novemberben elindított informatikai felület is, ám a felhasználók szerint még mindig nem működik gördülékenyen. A 2014–2020-as időszak fejlesztéspolitikai adatbázis- és információs rendszere a FAIR, az egységes monitoring- és információs rendszert, az EMIR-t váltotta fel.
Indításakor Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség államtitkára azt mondta, a rendszer legnagyobb újítása, hogy összeköttetésben áll néhány közhiteles adatbázissal – NAV, cégbíróság, földhivatal –, és a pályázó automatikusan le tudja kérni a szükséges dokumentumokat. A korábbi 600 adatmező helyett 300-at kell kitölteni egy-egy pályázatnál, egy kattintással egy adott projekt minden adata elérhető. A FAIR elvileg megkönnyíti a pályázók és a pályázatkezelők életét, minimalizálja a papíralapú ügyintézést.
A gyakorlatban azonban még nagyon sok betegséggel küzd a rendszer. Például az elszámolási modul csak október végén készült el, akkortól lehetett rögzíteni a 2014. őszi pályázatok idén tavasszal–nyáron befejezett projektjeinek elszámolásait, ezért a kifizetések is várattak magukra.
A Mapi Magyar Fejlesztési Zrt. honlapján megjelent szakértői blog is rávilágít néhány nehézségre: ilyen, hogy egyetlen belépéssel, egyetlen felületen látható minden pályázat, ám ha egy cég különféle témákban ad be pályázatokat, akkor visszafelé „összefolyik” a kommunikáció. Az EMIR mögött ráadásul volt már egy bőséges, sok év alatt feltöltött szállítói adatbázis, amelyet nem vezettek át a FAIR-be. További nehézség, hogy a rendszer elvileg kérésre betölti a cégkivonatban szereplő alapadatokat a projekt adatlapjára, de sokszor hibásan. Egyes vélemények szerint ha most kellene választani, a pályázók az EMIR mellett voksolnának.
VG-szakértő: Keresztes András, a MAPI Magyar Fejlesztési Iroda Zrt. operatív igazgatója
A FAIR-ben nehézkesebb, időigényesebb egy-egy feladat elvégzése, mint az EMIR-ben volt – állítja Keresztes András, a MAPI Magyar Fejlesztési Iroda Zrt. operatív igazgatója. A sok apró nehézség egy többórás munkafolyamatban összeadódva hatalmas, idegőrlő és időrabló. Csak egy példa: a FAIR elméletben összeköttetésben áll néhány közhiteles adatbázissal, pályázói oldalról azonban csak a cégjegyzékkel kialakított kapcsolatnak vannak jelei.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.