BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem lehet összedobni egy pályázatot, sok a buktató a rendszerben

A 2014–2020-as időszakban a korábbi programozási szakaszhoz képest új eljárásrendet és formanyomtatványokat vezettek be az uniós pályázati rendszerbe, amelyeket – ugyan két év eltelt – még tanulni kell. A Mapi Magyar Fejlesztési Zrt. szakértője, Andorka Miklós szerint ott kezdődnek a bajok, hogy a pályázók sokszor eleve rosszul mérik fel, hogy indulhatnak-e egyáltalán az adott kiíráson. Abban az esetben ugyanis, amikor egy cég olyan tevékenységgel foglalkozik, amelyet a pályázati felhívás kizár, akkor minden bizonnyal nem jár majd sikerrel, hiába adja be a dokumentációt. Hasonlóan jár, ha például olyan gépet vagy eszközt szeretne uniós pénzből megvenni, amelyet nem lehet elszámolni a pályázat keretében. A Nemzetgazdasági Minisztérium korábban azt közölte lapukkal, hogy a rendszerbe ugyan be vannak építve az ellenőrzési funkciók, amelyek az alaphibákat kiszűrik, de szerintük ettől függetlenül senki se üljön le rutinból pályázatot írni.

A pályázatok kritikus pontja a Mapi és az intézményrendszer szerint is a költségvetés, a költségelemek és a kapcsolódó pénzügyek. Ahogyan Andorka Miklós kifejti, fontos a belső költségarányokra vonatkozó szabályok betartása, ha ugyanis a költségeket nem megfelelően osztja el a pályázó, akkor nem lesz eredményes az anyaga, de sokszor előfordul olyan is, hogy nem megfelelők a dátumok az árajánlatokon, vagy tele vannak formai hibákkal.

Egy műanyag játékokat gyártó vállalkozó például egyedül, a könyvelője segítségével próbált pályázni. Mint a cégvezető mondja, nem nyertek, mert a kötelezően benyújtandó három árajánlat közül csak az volt tartalmilag és formailag is megfelelően kidolgozva, amely a megvásárolni kívánt gépeket tartalmazta, a másik kettő nem felelt meg a követelményeknek, s a hiánypótlás során nem sikerült javítani. Ma már tudja, hol hibáztak, de mégsem készítene egyedül ismét pályázatot.

Intézményrendszeri oldalról folyamatosan jönnek a figyelmeztetések, hogy másképp kell pályázni, mint korábban. Például ma már nem elfogadható, ha valaki a hiánypótlás keretében szeretné jobban kidolgozni a támogatási kérelem szakmai vagy pénzügyi tartalmát. Kizárólag az irányító hatóság számára nem világos vagy ellentmondásos tartalmak tisztázására van lehetőség.

A Mapi szakértője egy ellentmondásra is rámutatott. Hiába szűnt meg a papíralapú pályáztatás, és lett helyette elektronikus az ügyintézés, a pályázat elektronikus benyújtását követő három napon belül postai úton is el kell juttatni a cégszerűen aláírt nyilatkozatokat a minisztériumhoz, kivéve, ha a pályázó rendelkezik hitelesített elektronikus aláírással. Ezt rengetegen elfelejtik. Mint ahogyan azt is, hogy a pozitív támogatói döntéssel nem értek véget a pályázattal kapcsolatos feladatok. A megvalósítási fázisban is számtalan akadály nehezíti a pályázók dolgát. A legjellemzőbb hibák közé tartoznak az alátámasztó dokumentumokhoz kapcsolódó hiányosságok, melyeknek akár olyan súlyos következményeik lehetnek, amelyek a megítélt támogatás felhasználását is veszélybe sodorhatják.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.