Juhász Gergely szerint nőhet az ipar ezüst iránti kereslete 2016-ban. Hozzátette, hogy az ipar hagyományosan a szürke nemesfém legnagyobb vásárlója, 2015-ben például a fizikai ezüstvételek mintegy 54 százalékát az ipari felhasználók teljesítették.
Az árutőzsdei szakértő elmondta: különösen a napelemekbe építhetnek be több ezüstöt az idén, a felhasznált mennyiség meghaladhatja a 2011. évi 75,8 millió unciás (1 uncia=31,1035 gramm) eddigi rekordot, miután az előrejelzések szerint a napelem-rendszerek üzembe helyezése két számjeggyel növekedhet 2016-ban. A napelemgyártók ezüstkereslete az ipar igényeinek több mint 13 százalékát teheti ki 2016-ban, ez 1,4 százalékponttal magasabb az egy évtizeddel korábbinál.
Juhász Gergely kifejtette: még jobban, több mint 25 százalékkal megugorhat az etilénoxid-gyártók ezüst katalizátor kereslete az idén az előző évhez képest, amely így már elérheti a 10 millió unciát. Az etilén-oxidot a műanyaggyártásban, az oldó-, mosó-, és tisztítószereknél, valamint a sebtisztítók előállításánál használják. Ezüstfelhasználásuk tavaly 40 százaléknál is jobban nőtt 2014-hez képest.
Juhász Gergely szerint az ezüstékszerek gyártása a tavalyi enyhébb csökkenést követően 2016-ban 5 százalékkal nőhet. Annak ellenére, hogy az ezüstékszerek mintegy 16 százalékát megvásárló kínaiak az idén várhatóan kevesebb ezüstből készített ékszert vásárolnak majd, az ez által okozott kiesést más országok növekvő kereslete ellensúlyozhatja.
Az ezüstérme-kereslet a tavalyi 130 millió unciás rekordot követően is jelentősen növekedhet, elsősorban amiatt, hogy a befektetők kihasználják az év elején viszonylag alacsony nemesfémárakat, s a piaci turbulenciák miatt felértékelődik a menedékeszközök, köztük a fizikai ezüst jelentősége. Tavaly az érmék tették ki a teljes fizikai ezüstkereslet 12 százalékát.
A növekvő kereslettel szemben az ezüstkínálat csökkenhet 2016-ban, a bányakitermelés például 5 százalékkal eshet vissza - prognosztizálja a Conclude vezérigazgatója. Megjegyezte: arra, hogy a kínálat elmarad az előző évitől, 2002 óta nem volt példa. Az alacsony árak miatt most az ezüsttermelőknek nem kifizetődő a meglévő kapacitásaikat bővíteni. Számos elemző várakozásai szerint a világ ezüstbányászata egészen 2019-ig csökkenhet - magyarázta a szakértő.
Juhász Gergely rámutatott: az ezüst árcsökkenése 2015-ben megállt, 2016-ban viszont a felértékelődés látszik a valószínűbbnek. A szürke nemesfém dollárban az év eddig eltelt részében mintegy tíz százalékkal erősödött, forintban csak 8 százalékkal, de a sokéves csökkenő trend után bőven van még tér a felértékelődésre - elemezte Juhász Gergely.
A Conclude Befektetési Zrt. fizikai arany, ezüst és más nemesfémek magyarországi forgalmazásának meghatározó szereplője, a befektetési aranypiac árjegyzője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.