Korán örültek azok a távközlési cégek, amelyek hittek Deutsch Tamásnak. A miniszterelnöki biztos azt ígérte nekik, hogy belátható időn belül csökkennek a közterheik. „A kormány a jövő év elejétől kezdjen tárgyalásokat a távközlési különadó csökkentésének kérdéséről” – ezt javasolta Deutsch tavaly novemberben az internetről szóló nemzeti konzultációt lezáró InternetKon konferencián.
Ennek kapcsán megkérdeztük a Nemzetgazdasági Minisztériumot (NGM), hogy mikor kezdődnek meg az egyeztetések az érintett cégek képviselőivel. Arra is kíváncsiak voltunk, hogy milyen ütemben vezetnék ki az adót, és ez érintené-e már a jövő évi központi büdzsét, hisz a költségvetési törvényjavaslatot a kormány májusban akarja benyújtani a parlamentnek. Érdeklődtünk, hogy a csökkentés mekkora bevételkiesést eredményezne az államkasszában, és azt miből kompenzálnák. Kérdéseinkre az NGM-től azt a választ kaptuk, hogy a nemzeti konzultáció eredményei alapján megszületett Digitális Jólét programról szóló kormányhatározat nem tartalmaz semmilyen utalást a távközlési adó kivezetésére. A gazdasági tárca ezért jelenleg nem foglalkozik a távközlési adó átalakításával. Ezek szerint a távközlési cégek egyelőre nem szabadulnak meg az évi több tízmilliárd forintos tehertől.
A cégeknek 2012. július 1-je óta kell távközlési adót fizetniük, ami éves szinten 44-45 milliárd forintos terhet jelent az érintetteknek. Ezt az adónemet azt követően vezették be, hogy a kormány 2013. január 1-jével megszüntette az ágazati, így a távközlési cégeket is érintő különadót. Ezt a kabinet a gazdasági válságra hivatkozva vezette be, és az eredeti tervek szerint három évre szólt volna. Ez a távközlési szolgáltatóknak összességében évi 51 milliárd forint adófizetési kötelezettséget jelentett. (A cégek sérelmezték a sarcot, egészen Brüsszelig elmentek, de tiltakozásuk nem járt sikerrel.) A cégek meglepetésére, mielőtt a kabinet kivezette volna az ágazati adót, jött az immár határozatlan időre szóló távközlési különadó, ráadásul 2012-ben – egy fél éven át – a kétféle fizetési kötelezettség egyidejűleg volt jelen az adórendszerben. Az adónemváltás ugyan némi pénzügyi könnyítéssel járt a vállalkozásoknak, de közben megjelent – a több ágazatot érintő – „vezetékadó”. Az utóbbi időben annyit sikerült elérni, hogy az utóbbi adónemet mérsékelte a kabinet, hisz az valójában büntette azokat a cégeket, amelyek új hálózatok építésébe kezdtek, és szembement azzal az uniós szándékkal is, amely a széles sávú infrastruktúralefedettség gyors bővítését szorgalmazta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.