Számtalanszor hivatkozik a jegyzőkönyv a dollár gyengülésére, méghozzá kedvező színben feltüntetve a folyamatot. Ez persze összefügg azzal is, hogy az olaj drágul, ami egyrészt nem jó a fogyasztóknak, de másrészt támogatja a másfél éves áreséstől szenvedő amerikai bányatársaságokat. S persze lendületet adhat a hosszú ideje nagyon szerény ütemű, a kétszázalékos céltól elmaradó inflációnak.
A dollár ilyen gyakori említése azért is feltűnő, mert a hétvégén – néhány nappal az állam- és kormányfők csúcstalálkozója előtt – Japánban gyűlnek össze a G7 pénzügyminiszterei és jegybankelnökei, hogy a növekedés ösztönzéséről, ám ezen belül az árfolyamokról tárgyaljnak. A Húszak Csoportjának (G20) február végi sanghaji pénzügyminiszteri összejövetele óta viszonylagos nyugalom jellemezte a devizapiacokat, ám éppen a globális lehiggadás ösztökélte a Fed vezetőségének több tagját is arra, hogy az április végi ülésen a júniusi kamatemelés eshetőségét taglalja. Föltéve persze, hogy a foglalkoztatási és inflációs adatok alátámasztják majd a szigorítási döntést.
A dollár megszilárdult az euróhoz képest az 1,12-es kurzus környékén csütörtökön, s a jegyzőkönyv szerda esti közzététele után már hét hetes csúcsra járatta magát. Ám idén összességében jórészt gyengült, s a jegybanki döntéshozók is azzal érveltek, hogy ez segítheti a feldolgozóipari exportot és az inflációs cél elérését is. A részvevők zöme lehetségesnek tartotta, hogy júniusban emelkedhet a decemberben a 0,25-0,50 százalékos sávba feltolt irányadó kamat. Ám egyesek nyugtalanságuknak adtak hangot, hogy a következő ülésen még nem lesznek birtokában minden fontos mutatószámnak. A második negyedévi növekedési adatnak még biztosan nem, s a gyenge, mindössze 0,5 százalékos éves iramot hozó első negyedév után elsietettnek is minősülhet a kamatváltozás, különösen, hogy a piac egészen másra számított. Az atlantai Fed-bank modellje most 2,5 százalékos éves iramot feltételez az április-júniusi időszakra, pár hete még 2,8 százalékra utalt.
Elemzők úgy vélik, a Fed célja az volt, hogy áthangolja a várakozásokat. Az utóbbi napokban a San Franciscó-i John Williams, a bostoni Eric Rosengren és az atlantai Dennis Lockhart is arról beszélt, hogy a piac téved, s idén két-három emelés is jöhet. A Fed márciusi előrejelzése két emelést vizionált, szemben a decemberi néggyel, a piac pedig a jegyzőkönyv megjelenésééig inkább csak egyet várt erre az évre. Vagy egyet sem, ahogy lanyhulni látszott a gazdaság.
A friss adatok azonban bátorítóak és a globális aggodalom is mérséklődött, mert Kína a vártnál jobban teljesít. Ám feltűnt a Fed radarján egy újabb veszély, a brit referendum az uniós tagságról. Kérdés, hogy a font gyengülésében tetten érhető bizonytalanságot növelni akarja-e a Fed június közepén, egy héttel a népszavazás előtt.
Az észak-japán Sendai városában gyűlnek össze pénteken a Hetek pénzügyminiszterei és jegybankelnökei, s a tokiói kormány kemény munkát végez a háttérben, hogy a negatív jegybanki kamat ellenére erősödő jen árfolyamának gyengítése érdekében beavatkozhasson, s hogy egyetértést alakítson ki a fiskális ösztönzők bevethetőségéről a globális gazdaság serkentése érdekében. Washington híve az árfolyam-stabilitásnak, mint szóban minden részvevő, de a jen mozgását nem tartja túlzottnak. A németek pedig inkább a szerkezeti reformokban látnák a megoldást, mint a költségvetési kiadások növelésében. Az utóbbi másfél hónapban a nagy jegybankok nem módosítottak politikájukon, s ez lecsendesítette a devizapiacokat. Ám most további jeleket adhat szándékairól a Fed elnöke, Janet Yellen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.