A kormány évek óta arra vár, hogy a nagy nemzetközi hitelminősítők kiemeljék az országot a befektetésre nem ajánlott, bóvli kategóriából, s az elmúlt hónapban már az elemzők is optimisták voltak. A gazdaság növekedése, a fizetési mérleg többlete, de elsősorban az alacsony hiány melletti elkötelezettség abba az irányba mutatott, hogy idén a három nagy cég (Fitch, Standard & Poor’s, Moody’s) közül ketten is felminősítenek. Most viszont megint pesszimistábbak lettek a szakértők.
„Jelentős fordulatot láthatunk a magyar gazdaságpolitikában, ami már az idei évet is érinti” – mondta a Világgazdaságnak Török Zoltán. Szerinte a több százmilliárdos lazítások nélkül idén 1,5, jövőre pedig 1 százalékos deficit is elérhető lett volna, ehhez képest kalkulációja alapján már 2016-ban is 2 százalék feletti hiány várható.
A kormány a 2017-es költségvetés tervezete szerint 2,4 százalékos hiánnyal számol, miközben a korábbi tervek alapján 1,7-re lehetett számítani. A múlt héten ráadásul egy 500 milliárd forintos élénkítőcsomagot is bejelentettek az idei évre, ami szintén növeli a hiányt. „Mindezek miatt az adósságcsökkenési pálya sem lesz olyan látványos, ha lesz egyáltalán csökkenés” – vélekedett az elemző.
Török Zoltán szerint mindez azért baj, mert a hitelminősítők legelőször az államháztartási hiány alakulását nézik meg, majd azt, miként alakul az adósságpálya. „Mivel mindkét tényező romlott, ezért a felminősítés mellett szóló legfontosabb érv a papírkosárba került” – hangsúlyozta a Raiffeisen szakértője. Hozzátette: más kérdés, hogy a lépések felpörgetik a gazdasági növekedést, de a hiány növekedése nem kedvez a hitel-visszafizetési képességnek.
Legközelebb, május 20-án a Fitch mond ítéletet Magyarországról, ám Török Zoltán szerint az elmúlt napok fejleményei alapján nem várható felminősítés. Sőt most úgy véli, hogy egyetlen hitelminősítő sem emeli ki az országot a bóvliból az idén. Ez azonban egyelőre nem konszenzusos vélemény a piacon: több elemző szerint a 3 százalék alatti hiány betartásával megérkezhet a felminősítés.
A hitelminősítők még 2011 végén, illetve 2012 elején vonták meg Magyarországtól a befektetésre ajánlott minősítést, miután a kormány gazdaságpolitikáját kiszámíthatatlannak ítélték meg, s az ágazati különadókat növekedésellenesnek látták.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.