Magyarországon az idén 100 forint nettó kifizetése a munkáltatónak 193 euróba kerül – jövedelemszinttől függetlenül – a gyermekteleneknél. Ez az arány javult tavaly óta (196 százalékos szintről csökkent 3 százalékpontot az idei szja-csökkentés miatt), de még mindig a legmagasabb a régióban, ami különösen az alacsony béreknél emelkedik ki – derül ki a Mazars kiadványából. Magasabb, 2000 eurós jövedelemszintnél a terhelés már nem kirívó, de még mindig nálunk a legmagasabb. A háromgyermekeseknél az elvonások szintje már belesimul a régió átlagába.
A bérversenyképesség szempontjából nem számít az egykulcsos adó sem. Bár Magyarország az idei adócsökkentéssel szembement a régiós trenddel (senki más nem csökkentette az szja-t, sőt Csehország és Ukrajna is emelt), a munkavállalói járulékok kiugró szintje miatt vezetjük a régiós listát. Ez ráadásul viszonylag alacsony kereseti szinttel társul. A Mazars úgy kalkulál, Magyarország a régiós átlagnak megfelelő béreket fizeti, ám ez annyit jelent, hogy a lengyelek, a szlovákok, a szlovének és a csehek is jobban keresnek a magyaroknál. Szmicsek Sándor, a Mazars adópartnere szerint a képet árnyalja, hogy az átlagbér szintje a feketegazdaság térnyerésétől is függ, vagyis elképzelhető, hogy más országokban nagyobb arányban vallják be a munkavállalói jövedelmeket.
Nem lehet véletlen, hogy Magyarország élen jár a feketegazdaság és az adókerülés elleni harcban, igaz – mint a Csizmadia Heléna, a cég adóigazgatója megjegyezte –, ez nemzetközi törekvés is, amelyet a régiós országok követnek. Az OECD és a legfejlettebb államok, a G7 nyomására mind több adókerülési kiskapu zárul be, az országok az adóverseny helyett egyre inkább koncentrálnak a bevételek megtartására, vagyis nagyobb figyelmet szentelnek a határon túlnyúló ügyleteknek: így folyamatosan vezetnek be új szabályozásokat a transzferárakra, szigorodik a kapcsolt vállalkozások meghatározása.
A másik trend a feketegazdaság elleni küzdelem. Az online kasszásítás nemcsak hazánkra jellemző, Horvátországban, Bulgáriában és Ukrajnában is működik a rendszer. De elsősorban szintén az áfacsalások visszaszorítása a cél a belföldi összesítő jelentések kiterjesztésével, amelyeket 2014-től már Szlovákiában, 2016-tól pedig Csehországban is el kell készíteniük a vállalkozásoknak. Ukrajnában pedig bevezették az online számlázást – ez is lesz Magyarországon 2017-től, ahogyan a százezer forint áfatartalmú számlákról is részletes jelentést kell majd írni az adóhatóságnak. A szigor egyre nagyobb teher a tisztességes cégeknek is – mondta Szmicsek, aki szerint az intézkedések az adminisztrációs terhek aránytalan növekedését hozták magukkal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.