Riadókészültségbe helyezte magát a Hetek Csoportja (G7) arra az esetre, ha a távozók kerülnének fölénybe péntek hajnalra, amikorra megszámlálták a leadott szavazatokat Nagy-Britanniában. A legfejlettebb ipari államok vezetői, akik már a néhány héttel ezelőtti japán csúcson is a maradás mellett törtek lándzsát, azt kívánják jelezni, hogy mindent megtesznek a piaci zűrzavar lecsillapítására, elkerülésére. A kilépéspártiak győzelme ugyanis rövid távon kaotikus állapotokat teremthet, a font alighanem látványosan gyengülne, s a szigetország gazdasága befordulhat a recesszió felé vezető útra. Készülnek erre az eshetőségre a jegybankok is, elsősorban a Bank of England, illetve az Európai Központi Bank, hiszen a vezető uniós tagországok egymás legnagyobb kereskedelmi partnerei is, ám ez a viszonyrendszer megváltozhat. S mivel a brit a világ ötödik gazdasága, a globális GDP 2,4 százalékát adva, a hatások is szerteágazók és messzire nyúlók. A Hetek mellett Kína is arra figyelmeztetett, hogy London érdemben veszíthet nemzetközi befolyásából. Az USA kongresszusában arról faggatták Janet Yellen jegybankelnököt, vajon mire számít, ha Nagy-Britannia hátat fordít az uniónak. A Standard and Poor’s pedig bejelentette: megfosztja a szigetországot a legjobb hitelminősítéstől, ha kihátrál az EU-ból.
A közvélemény-kutatók szerint fej-fej mellett haladt az utolsó napig a két tábor. Igaz, kezdetben, amikor David Cameron miniszterelnök a párt belső megosztottságának oldására és az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártja (UKIP) népszerűségének növekedésére válaszul a referendum igen kockázatos eszközéhez nyúlt, az uniós tagság hívei vezettek, később azonban a távozók kerültek fölénybe. Egészen a kampány utolsó napjaiig vezettek, amikor meggyilkolták Jo Cox munkáspárti képviselőt. Ez a tragikus esemény megmutatta, hogy talán mégsem élet-halál kérdéséről van szó. A Paddy Power Betfair fogadóiroda szerint nagyjából tíz százalék esélyük maradt azoknak, akik mennének az EU-ból. A piacok is a tagság fenntartásában bíztak az utolsó napokban, a font idei csúcsára erősödött.
A voksolás megkezdése előtt David Cameron felsorolta érveit, miért jobb bent, mint kint. „Gondoljatok a munkahelyetekre, gyermekeitek jövőjére” – kérlelte honfitársait. A nagy nemzetközi pénzügyi és elemző intézmények egyhangúan azt írták, tetemes jövedelmi veszteséggel járna a kilépés. Ám legismertebb ellenfele, Boris Johnson volt londoni polgármester – aki átveheti Camerontól az irányítást, ha sikerre viszi az ügyét – azt mondta: a polgároknak meg kell ragadniuk az utolsó esélyt, hogy megszabaduljanak Brüsszeltől, és kezükbe vegyék a bevándorlás szabályozását.
Gazdaság kontra bevándorlás – erre a két témára szűkült le a vita. S kérdés, mire figyeltek a britek. Kérdés az is, elmennek-e szavazni az általában uniópárti fiatalok. Az igazi kérdés persze az, mi történik pénteken s aztán, ha meg kell indítani a kilépés folyamatát. Mind Nagy-Britannia, mind az EU ismeretlen vizeken találja magát, s évekig elhúzódhatnak a tárgyalások egyfajta különleges kapcsolat kialakításáról, például a londoni pénzügyi központ, a City helyzetéről, vagy arról, hogyan jelenhetnek meg a brit áruk és szolgáltatások az egységes belső piacon. Amelynek nyitottsága nagyban hozzájárult ahhoz, hogy az 1973-as csatlakozás óta az egy főre jutó GDP Nagy-Britanniában gyorsabban emelkedett, mint Franciaországban és Németországban. Egy biztos: akárhogyan szavaznak is a britek, péntektől új időszámítás kezdődik a szigetországi belpolitikában és az unióban, de persze eltérő következményekkel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.